Konut Kredilerinde Yaptırılan Sigorta Türleri

1,4-milyon-kisi-borclarini-sigortalatti

Konut kredisi kullanırken karşınıza çıkan masraflardan biri de bankaların size sunduğu sigorta ücretleridir. Önemli bir masraf kalemi olan bu ücretler kanunen zorunlu olanlar ve bankaların zorunlu tuttukları olmak üzere ikiye ayrılıyor diyebiliriz. Ayrıca bankalar farklı sigorta şirketleriyle çalıştıkları için talep ettikleri ücretler de farklılık göstermektedir.

Konutkredisi.com.tr | Blog olarak sigorta ücretlerindeki karışıklığı çözmek için bir rehber-liste hazırladık. Bu listeyle birlikte sizlere konut kredisi sürecinizde karşılaşacağınız sigortaları ve detaylarını aktaracağız. İşte karşılaşacağınız sigortalar:

Konut Sigortası

Evinizin yangın, su baskını, hırsızlık, yıkım, terör, kaza gibi risklere karşı güvence altına alan sigorta çeşidi olan Konut Sigortası, bankalar tarafından kredi bitimine kadar zorunlu tutulmaktadır. Yıllık olarak tahsil edilir. Yaptırılan konut sigortasıyla birlikte banka, kredinin geri ödendiği süreç boyunca evinizde meydana gelen hasarları teminat altına alır.

Öte yandan yapılan konut sigortasının karşılamadığı durumlar  da mevcut. Bu durumlar her sigorta şirketinde farklılık gösterebilir. Hangi durumlarda hasarın sigorta tarafından karşılanmadığını öğrenmek için sigorta şirketinize başvurun.

Zorunlu Deprem Sigortası

Kanuni olarak zorunlu tutulan bu sigorta türünde konutun bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı belirlenir. Belirlenen metrekare fiyatı konutun brüt metrekaresi ile çarpılarak sigorta bedeli belirlenir. Her yıl sigortanın bedeli güncellenir ve yenilenir.

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Ayrıca binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altında olduğunu unutmayın. Aksi durumlarda Zorunlu Deprem Sigortası, hasarınızı karşılamayacaktır.

DASK tarafından temin edilebilecek azami teminat tutarı bütün yapı tipleri için 150 bin TL’dir. Resmi sitesinde azami tutarla ilgili olarak DASK’ın şöyle bir açıklaması bulunuyor, “ Azami teminat tutarı tespit edilirken, yıkılan meskenin yeniden inşa edilmesinin maliyeti (arsa değeri hariç) dikkate alınır. Sigortalının teminat tutarı (sigorta bedeli) -azami teminat tutarını geçmemesi koşuluyla- meskenlerinin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirlenir.”

Hayat Sigortası

Bazı bankalarda zorunlu tutulan hayat sigortası, krediyi kullanan(çeken) kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, tüm borcunu faizi ile karşılayan sigorta çeşididir. Her ne kadar bütün bankalarda zorunlu olmasa da müşterilere yapılması için yönlendirmelerde bulunulur. Hayat sigortası yaş sınırı ortalama 70 ile 75 arasında değişmektedir. Bu sınırı bankanın konut kredisi kullandırırken belirlediği üst yaş sınırı belirler.

Bireysel  Emeklilik Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası

Hayat sigortası yerine bankaların müşterilerine sunduğu sigorta çeşitleridir. Ferdi kaza sigortaları zorunlu olarak tutulmamakla birlikte alternatif olarak önerilmektedir.

Konut kredisinde tüketicilerin karşısına çıkan bu sigortaların yaptırılması durumunda bankalar faiz veya masraf indirimine gidebilmektedir. Zorunlu olarak yaptırılan Konut Sigortası ve DASK’ın dışında kalan sigortaları kredinizi daha indirimli kullanmada kullanmak için yaptırabilirsiniz. Ancak yapılan sigortaları boşa harcanan paralar veya indirim aracı olarak görmemelisiniz. Sigortalar sizi, konutunuzu ve kredinizi teminat altına alırlar.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir