Konut Kredilerinde Zorunlu Sigorta Kalkıyor

zorunlu-sigorta-kalkiyor

Bilindiği gibi bankalardan konut kredisi yahut tüketici kredisi aldığınızda aldığınız kredi tutarı üzerinden bir sigorta uygulaması yapılmaktaydı. Ancak Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılan bir düzenleme bu sigortanın artık zorunlu tutulamamasını öngörüyor.

Bankalar bundan böyle krediler üzerinden uyguladıkları sigorta işlemlerini tüketicilere zorunlu olarak gösteremeyecek. Ancak bunun için henüz tasarı aşamasında olan planlamanın yasalaşmasının beklenmesi gerekiyor. Tasarı bu hafta TBMM gündemine girmeyi başardı. Yani görüşmeler bu hafta yapılacak.

Elbette kredilere sigorta yapılması yasaklanmıyor. Ancak bankalar bu sigorta işlemini yapabilmek için tüketicilerden yazılı bir talimat almak zorunda kalacak. Aksi halde tüketiciye danışılmadan sigorta poliçesinin hazırlanması ve uygulamaya konması olanaksız bir hal alacak. Denetimler esnasında bankalar tüketiciden sigorta emri aldıklarına dair bir belge gösteremezse cezai yaptırımın uygulanması da tasarıda yer alan maddelerden biri.

Tüketiciler İstedikleri Sigorta Acentesini Kullanabilecekler

Tasarı pek çok yeniliği beraberinde getirebilir. Örneğin tüketici bankadan kredi aldığında ve bu kredisini sigorta kapsamına aldırmak istediğinde, kredisini kullandığı bankanın sigorta yapmasına mahkum kalmayacak. Tüketiciler kredilerini diledikleri herhangi bir sigorta şirketi yahut acentesine sigortalatabilecekler. Bankalar da tüketicinin seçtiği şirketin başlattığı işlemleri kabul etmek durumunda olacak. Bankaların farklı bir şirkete tüketicilerini yönlendirme gibi bir uygulamaları olmayacak.

Kredi üzerinden yapılan sigorta işlemlerinde borç miktarının kredi vadesi ile bir uyum içerisinde olması gerektiği de tasarıya giren maddeler arasında yer alıyor. Sigortalı bir krediyi kullanan tüketicinin bir risk ile karşılaşması halinde kalan primler sigorta şirketi tarafından ödenecek. Ancak prim bedellerinde yeni bir yapılandırma talep edilmesinin yolu da açılacak.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir