Konut Kredili Konutun İpotek Kaldırma İşlemleri

Konut kredisi; satın alınacak konutun teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen kredi türüdür. Bu kredi vadesi sabit faiz oranlarıyla 5-30 yıl arasında değişebilir. Birçok banka değişken faiz oranları ile konut kredisi hizmeti vermektedir. Bu kredi türünde satın alınan konut kredi kullanılan bankanın teminatıdır. Kısacası banka konut üzerine ipotek koyarak kendisini güvence altına almıştır.

Konut üzerine ipotek koyan banka kredilerin ödenmemesi durumunda konutu satarak tahsilatını gerçekleştirir. Bu şekilde bankalar kullandırılan kredilere karşı kendilerini güvence altına almaktadır.
Kredi kullanılan konut üzerinden ipoteğin kaldırılması için izlenmesi gereken adımlar vardır.

İpotek Kaldırılması

Konut üzerinde mevcut hakların elde edilmesi konut üzerindeki ipoteğin kaldırılması ile kazanılır. Bunun için öncelikle kredi ödemelerinin bitmiş olması gereklidir. Sonraki adım ipoteğin kaldırılmasıdır.
Özetlemek gerekirse;

  • İpotek bankaya bulunan borç neticesinde tapuya oluşturulmuş bir çeşit sicil kaydıdır.
  • İpoteğin kaldırılması için ilk olarak tüm borcun bitmiş tamamının ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Sonraki adım olarak kredi kullanılan bankaya ipoteğin kaldırılması için başvuru yapılabilir.

Kredinin tamamının ödenmesi sonucunda ipotek kaldırılmaktadır.

Kredisi Biten Konutun İpoteğinin Kaldırılması

  • Konut üzerinden ipotek kredi tamamen bittikten sonra kaldırılır.
  • İpotek kaldırma işlemlerini başlatabilmek için ipotek fek yazısı gereklidir.
  • İpotek fek yazısı, ipotek edile taşınmaz malın üzerindeki ipoteği kanunen kaldırmak için borçlu kişi adına düzenlenmiş olması gereken belgedir.
  • Bu yazı ile tapu sicil müdürlüğüne başvuru yaparak ipoteğin kaldırılması talep edilir.
  • Tapuda gerekli işlemler yapılır ve konut üzerinden ipotek kaldırılır.
  • İpoteğin kaldırıldı bilgisi tapu kütüğüne de kaydediliyor.
  • Tüm bu işlemlerin sonunda tüm hakları ile konut tüketici üzerine devrediliyor. İpoteksiz olarak kişi üzerine ait bir konut haline geliyor.

İpotek konusunda bazı bankalar tüketiciden ipotek ücreti de almaktadır. Konut kredisi kapsamında satın alınan konutlar ipotek ücretlerinden muaftır. Bankalar ipotek ücretlerini devlete ödenen harç olarak değil, banka çalışanlarının yaptıkları sorgulamaları ve hazırlanan dosyalardan kaynaklanan maliyetleri için alır.

Konut kredisi kullanabilmek için gereken şartlar nelerdir bilgi almak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

İpotek Kaldırma İşlemlerini Kim Yapar?

Kredisi biten konutların üzerinde bulunan ipoteğin kaldırılma işlemleri kredi kullanıcılarına bırakılmıştır. Bu işlem farklı bankalarca kullanıcıya değil bankaya da ait olabilmektedir.

İpotek Kaldırmak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Konut sahipleri kişiler bankalar tarafından aldıkları borcu yoktur yazısı ile ipotek kaldırma işlemlerini gerçekleştirirler.

Borcu Yoktur Yazısı İçin Ücreti Var mıdır?

Bankalar tarafından bu yazı için 100-300 TL arası bir ücret alınmaktadır. Fakat böyle bir ücret yansıtılması yasal değildir. İlgili yazıya ücret talebi hakkına sahip değillerdir. Konu ile bilgisi olmayan kişiler ödeme yapacaktır.

Borcu Yoktur Yazısı İçin Ödenen Ücret Geri Alınabilir mi ?

Borcu yoktur yazısını bankadan talep eden kişiler, bu yazı için herhangi bir ücret ödememeleri gerektiğini bilmeden bankanın talebi üzerine belirli bir ücret ödeyerek bu yazıyı alırlar. Konu ile bilinçlenmeleri sonunda ödenen ücreti bankadan geri talep hakkına sahiptirler. Tüketici hakem heyetine ilgili başvuruyu yaparak ücretlerini geri alabilirler.

Bankadan Fek Yazısı Nasıl Alınır?

Konut kredisi borcu bittikten sonra bankadan ipotek fek yazısı alınır. Tapuda yapılan işlemlerden sonra malik adına tescil işlemleri gerçekleştirilir. Fek yazısı konut kredisi kullanılarak alınan konutun borcunun tamamen bittikten sonra banka tarafından verilen resmi belgedir. Fek yazısı almadan önce bankaya dilekçe verilir. Dilekçe doğrultusunda banka fek yazısını hazırlar. İpoteğin fek edilmesi, gayrimenkul üzerindeki ipoteğin tapudaki kayıtlardan kaldırılması anlamına gelmektedir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir