Konut Krediniz İçin Seçebileceğiniz Ödeme Planı Listesi

odeme-plani

Cuma listemizde size geçtiğimiz haftalarda rehber konumuz olarak anlattığımız ödeme planlarını tek bir yazıda listelemek istedik. İşte konut kredinizi kullanırken belirleyebileceğiniz ödeme planları:

A-Sabit Faizli Konut Kredisi

Türkiye’de çoğunlukla kullanılan bu seçeneğin en önemli özelliği kredinin vadesi boyunca ödenecek kredi taksit tutarının değişmiyor olması. Faiz oranının da sabit olduğu ve bütün süreç boyunca aynı miktarda ödeme yaptığınız sabit faizli konut kredisinde göze çarpan en büyük dezavantaj ise piyasadaki dalgalanmaların sizi nasıl etkileyeceğini bilemiyor olmanız.

B-Değişken Faizli Konut Kredisi

Değişken faizli konut kredilerinde faiz, bir süre için sabit kalır. Kredi faiziniz tercihlerinize göre her ay ya da 3,6,12 ayda bir; bulunulan aydan iki önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranı baz alınarak hesaplanan, başvurduğunuz bankanın güncel Değişken Faizli Mortgage faiz oranına göre otomatik olarak güncellenir. Bu durumda ödemelerin sabit kaldığı dönemin ardından faiz, borcun bağlandığı endeks/araç kadar artabilir.

1-Artan Taksitli Konut Kredisi

Artan Taksitli Konut Kredisi  alternatifi ilerleyen dönemlerde gelirinin artacağını düşünen bireyler için planlanmış bir seçenek. Borç ödemenizde bu ödeme planı ile başlangıçta daha düşük tutarlı taksitler ödeyeceğinizden ilerleyen dönemlerdeki taksit tutarlarınızı arttıracaksınız. Buradaki dezavantaj anapara ödemenizin de vade boyunca artacak olması.

2-Azalan Taksitli Konut Kredisi

Azalan Taksitli Konut Kredisi  alternatifi ilerleyen dönemlerde giderinin artacağını düşünen bireyler için planlanmış bir seçenek. Borç ödemenizde bu ödeme planı ile başlangıçta daha yüksek tutarlı taksitler ödeyerek ilerleyen dönemlerdeki taksit tutarlarınızı azaltabilirsiniz. Başlarda borcunuzun büyük bölümünü ödemiş olduğunuz için anaparanız daha çabuk azalacak, bununla birlikte kredinizin faiz yükü de azalmış olacaktır.

3-Ara Ödemeli Konut Kredisi

Ara Ödemeli Konut Kredisi seçeneği,  tam da geliri dönemsel olarak değişen bireyler için. Sene içerisinde ödeyeceğiniz ilave ödemeler sayesinde kalan anaparanızın daha çok azalmasına neden olacağınızdan eşit taksitli krediye kıyasla faiz ödemelerinde daha avantajlı olabilirsiniz. Ara ödemeli konut kredisini tercih etmeden önce ödeme planınıza hakim olmanız gerekli. Yılın hangi dönemlerinde elinize ne kadar para geçiyor hesaplamanız size olası bir erken ödeme cezasından kurtaracaktır.

4-Taksit Ertemeli Konut Kredisi

Satıcınızla anlaştınız, bankadan kredi alım aşamasını tamamladınız ve artık sadece yeni evinize taşınmak kaldı. Fakat taşınma masrafları sizi oldukça zorluyor. Sizin için en uygun çözüm, ilk 3 ay ertelemeli bir konut kredisi ödeme planı.

5-Balon Ödemeli Konut Kredisi

Dönem Ödemeli Konut Kredisi, kullandığınız kredinin geri ödemesini sizin önceden belirleyeceğiniz dönemlerde yapmanız anlamına gelmektedir. Bu ödeme planı seçeneği ile taksit aralığınızı kendiniz belirleyebilir ve bütçenize en uygun krediyi ödeme zorluğu çekmeden kullanabilirsiniz.

6- Esnek Ödemeli Konut Kredisi

Esnek Ödemeli Konut Kredisi, ilave ödemelerinzi belirli bir aralıkta ya da belli bir miktara bağlı kalmadan belirleyebileceğiniz bir ödeme planıdır. Başlangıta bankanızla paylaşacağınız bu durum sayesinde bir dönem elinize geçecek toplu parayı konut kredinizi ödemede kullanabilirsiniz. Ancak bankalar bu ilave ödemeler ile ilgili “anaparnaın %30’unu geçemez” gibi kısıtlamalar getirebiliyor.

Konutkredisi.com.tr vermiş olduğu ücretsiz danışmanlık hizmeti ile bütçeniz için en doğru ödeme planını belirler. Toplam 17 bankanın en uygun konut kredisi tekliflerini karşılaştırmak ve ücretsiz danışmanlık hizmetinden faydalanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir