Konut Kredinizin Transferi Hangi Aşamalardan Oluşur?

Cuma listeleri devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 5 Adımda Kredi Skorunuzu Yükseltin  listemizi sizlere sunmuştuk. Bu haftaki konumuz Kredi Transferi!

Konut kredinizi başka bir bankaya güncel faiz oranı ile taşıma işlemine transfer denir. Bankalarda bu işlem Risk Transferi olarak adlandırılır. Kendi bankanızın yapılandırma yapmaması veya güncel faiz oranlarına düşmemesi durumda bu işlemi yapmak sizin için karlı olabilir. Konut kredi transferi, değerlendirme aşaması ve kullanım aşaması olmak üzere iki süreçten oluşur.

Değerlendirme Aşaması

degerlendirme

Yeni konutun alımında olduğu gibi banka kredi talebinizi yeniden değerlendirecek ve süreç şu şekilde işleyecek:

  1. Transfer etmek istediğiniz bankanızı belirledikten sonra evraklarınız (Gelir belgeleriniz, tapu fotokopisi, kimliğiniz) ile banka şubesine başvuruda bulunacaksınız. Banka şubesi değerlendirdikten sonra size olumlu veya olumsuz olarak dönüş yapacak.

  2. Transfer talebine bulunduğunuz banka, olumlu olması durumunda kredinizin olduğu bankadan kapama yazısı isteyecek. Kapama yazısı, güncel borcunuzu ve bu borcun ödenmesi durumunda ipoteğin kaldırılacağını teyit eden bir yazıdır. Kredinizi taşımak istediğiniz banka, borçlu olduğunuz bankadan bu yazıyı ister (bazı bankalar bu yazıyı sadece kredinin borçlusuna verir).

  3. Kapama yazısı bankanın eline geçtikten sonra, banka evinize eksper gönderecek. Daha önceki eksper raporunuzu birkaç istisnai durum hariç bankalar kabul etmeyecektir. Ayrıca bankalar kampanyaları gereği ekspertiz ücreti talep etmeyebilir.

  4. Eksper raporu olumlu olması durumunda kullanım aşamasına geçeceksiniz.

[box]İlgili Haber: Konut Kredisini Yeniden Yapılandırmada Mutlaka Bilinmesi Gerekenler[/box]

Kullanım Aşaması

kullanim-asamasi

Banka şubesi size tapuda kendi adlarına ipotek koymak için evrakları verecek ve işlemler şu şekilde sıralanacak:

  1. Bankanın tapu görevlisi ile birlikte konutun üzerine 2. derece ipotek konulacak.

  2. İpotek konulduktan sonra transfer etmek istediğiniz banka, borçlu olduğunuz bankadan güncel borç bilgisini isteyecek. Tekrar istemesinin sebebi kapama tutarınız günlük olarak değişmesidir.

  3. Güncel borç bilgisi geldikten sonra kapama yazısındaki güncel borç bakiyesi tutarı kadar kredi açılışı yapılacak ve borçlu olduğunuz bankaya transfer edilecek.

  4. Banka, daha önceden kapama yazısında taahhüt ettiği gibi ipotek kaldırma yazısını yeni bankanıza gönderecek.

  5. Tapuda, ipotek kaldırma yazısına istinaden diğer bankanın ipoteği kaldırılacak. Yeni bankanın 2 .derece ipoteği 1. derece olacak ve işlem tamamlanmış olacaktır.

Transfer süreci bazı bankalarda birkaç farklılık gösterebilir. Transfer işleminde dikkat edilmesi gereken yeni bankanın seçimidir. İyi araştırıp doğru bankayı seçmeniz size fazlası ile kar sağlayabilir. Bunun için de alacağınız danışmanlık hizmeti sizin en sağlıklı seçimi yapmanıza neden olacaktır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment