Konut Kredisi Çıkarabilmek İçin Sahip Olunması Gereken Kredi Notu

blog-resim

Ev sahibi olmak isteyip de bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması sizi hayal kırıklığına uğratmış olabilir. Bankalar kendilerine yapılan kredi başvurularını değerlendirirken birkaç önemli noktayı gözden geçirirler. Bu noktalar arasında öncelikle gelir durumu ve kişinin kredi notu çok önemlidir. Kredi notu belli bir seviyenin altına olan kişilere konut kredisinin çıkması oldukça zordur. Peki konut kredisi çıkarabilmek için sahip olunması gereken kredi notu seviyesi ne olmalıdır? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi notu, banka ile ilişkileri olan bütün herkesin sahip olduğu bir risk değerlendirme puanıdır. Daha önce bankalara yapılan kredi başvurularında, bankalar kişilerin riskli olup olmadıklarını anlayamıyorlardı. Çünkü online bir izleme birimi mevcut değildi. Ama ilk zamanlar 9 bankanın ortak girişimi ve şu anda da 100’den fazla finans kuruluşunun müşterek olduğu bir online izleme birimi kuruldu. Kredi Kayıt Bürosu adı altında kurulan bu izleme birimi sayesinde artık bütün bankacılık faaliyetleri ve dolayısı ile kişilerin risk durumları kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Kredi kayıt bürosuna gelen anlık bilgiler sayesinde her banka müşterisine özel bir puanlama yapılmaktadır. KKB puanı ya da kredi skoru denilen bu puanlama sayesinde kişilerin bankadan kredi çekip çekemeyeceklerine karar verilmektedir. Özellikle konut kredilerinde KKB puanı oldukça önemlidir. Çok yüksek meblağlarda çekilen konut kredilerinde kredi skorunun düşük olması krediye engel teşkil etmektedir. Bankaların Kredi Kayıt Bürosu (KKB)  puanı ile her müşteriye özel olarak yapmış oldukları kredi hesabı ile kişilere konut kredisinin çıkıp çıkmayacağına karar vermektedir.  Peki konut kredisi için kredi skoru kaç olmalıdır?

Konut Kredisi İçin KKB Puanı En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi notu 0 -1900 puan arasında değişmektedir. Bu puan aralığının değerlendirmesi kısaca şu şekilde olmaktadır:

0 – 799 arası (Çok Riskli),  800 – 1299 arası (Orta Riskli), 1300 – 1499 arası (Az Riskli),  1500 – 1699 arası (İyi), 1700 – 1900 arası (Çok İyi) olarak düzenlenmiştir.

Bu değerlendirmede konut kredisi için düşündüğümüzde kritik puan olarak 1300’ü kabul edebiliriz. 1300 puanın daha aşağısında olan kişilerin kredi çekmeleri biraz güç olacaktır. Tabi bu kişiler kesinlikle kredi çekemezler demek yanlış olacaktır.

Çünkü bankaların çok net bir duruşları yoktur. Yani 1400 puanlı birine konut kredisi onayı çıkmazken, 1100 puanlı birine daha kolay şartlarda konut kredisi çıkabilmektedir. Burada önemli olan kredi için tüm koşulların ne ölçüde karşılandığıdır.

Kredi onayı için istenen gelir belgesinin olmaması kredi notunu ikinci planda bırakacaktır. Kredi notu iyi olan birinin aynı zamanda gelir belgesine de sahip olması gerekmektedir.

Özetle; ev sahip olmak istiyor ve bu yönde bankadan konut kredisi kullanmak istiyorsanız o zaman öncelikle bir gelir belgesine sahip olmalısınız. Çekeceğiniz konut kredisinin taksitleri aylık gelirinizin %70’ni geçmemesine dikkat etmelisiniz. Son olarak da konumuzun da en önemli noktası olan kredi notunuzun da en azında 1300 olmasına dikkat etmelisiniz. Kredi notunuz 1300 puandan daha aşağı ise konut kredisine bir kere başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer kredi onayı çıkmazsa, o zaman kredi notunuzu yükseltip daha sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Krediler hakkında daha detaylı bilgi ve fikir almak için kredihesabi.com adresini ziyaret edebilirsin.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir