Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi? 2017 Faiz Beklentisi

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi? 2017 Faiz Beklentisi

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi? 2017 Faiz Beklentisi

Eğer eviniz yok ise bir süredir en çok duyacağınız kelimelerden biri ne zaman ev alıyorsun? Kira öder gibi kredini öde en azından ev sahibi olursun cümleleri desek yanlış olmaz sanırım. Tabi herkesin dilinde bu kelimeler olsa da konut kredisi faiz oranları gibi bir gerçek var.

Konut fiyatlarının bir kaç sene içinde çok hızlı bir şekilde artış göstermesi, neredeyse %0,50 ‘lere kadar gerileyen konut kredisi faizlerinin bir anda %1,00 gibi oranlara yükselmesi ev hayali kuranların hayallerini bir süre ertelemelerine sebep oldu diyebiliriz. Peki konut kredisi faiz oranları düşecek mi? tüketici nasıl bir yol izlemeli.

İstanbul için baz almak gerekir ise ne tarafa baksak inşaat şantiyesi ve çalışmalar diyebiliriz. O zaman satın alma gücü düştü ise bu kadar konut nasıl yapılıyor diye sorabilir siniz. Konut fiyatlarındaki yüksek getiri son 10 yılda bir çok kişiyi en zenginler listesine sokmayı başardı. Bir evim var nede olsa kiracı taksitlerini öder diye ikinci evini alanlar, bu iş çok karlı bir tane daha alayım derken konut satış yüzdeleri yıllar içinde hep artış gösterdi.

Ama son bir yıldır dolaşırken etrafına bakanlarında fark edeceği gibi yeni yapılan binaların boş olduğu ve inşaatların camlarında fazlasıyla satılık yada kiralık yazılarını görebiliyoruz. Bunun en büyük nedenlerinden biri de kentsel dönüşüme giren evlerin teslim edilmeye başlaması ve kirada oturanların kendi evlerine geçmesi yada sürekli alım yapanlarında artık doyum noktasına ulaşmaları olarak düşünülebilir.

Bankaların konut kredisi faiz oranları kaç?

Tüketici tarafından artan konut kredisi faiz oranları sonrasında en çok merak edilen konulardan biri konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer? sorusu oldu. 2017 konut kredisi faiz oranları, konut alımı için uygun seviyede mi? bu konularda yapılan analiz sonuçlarını beraber değerlendirmeye çalışalım. Konut kredisi faiz oranları son durumuna bakmak gerekir ise Devlet Bankaları şu anda lokomotif pozisyonunda diyebiliriz.

Özel Bankaların maliyetler yüzünden şu anda Devlet Bankaları ile baş edemediğini söylesek yanlış olmaz. Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı 0,88 iken, Halkbankası konut kredisi faiz oranı 0,89 seviyelerinde, Vakıfbank konut kredisi faiz oranı 0,92 seviyelerinde seyrediyor. Durum böyle olunca tüketici mecburi istikamet olarak Devlet Bankalarına konut kredisi için başvurabiliyor.

Özel Bankaların faiz oranlarının da üzerinden geçmek gerekir ise, Garanti Bankası konut kredisi faizi 1,08 İş Bankası konut kredisi faiz oranı 0,99 Akbank konut kredisi faiz oranı 1,11 Denizbank konut kredisi faiz oranı 0,99 İngbank konut kredisi faiz oranının 1,08 olduğunu düşünürsek Devlet Bankalarının en az yüzde on faiz avantajı sağladığını belirtebiliriz.

Online konut kredisi başvurusu yapabildiğiniz sitelerde farklı kampanyalarda biraz daha oranların aşağıya geldiğini belirtebiliriz. Bankaların konut kredisi faiz oranlarının üzerinden geçmeye çalıştık, en düşük konut kredisi faiz oranı hangi bankada? bu bilgilerde makalemizin yayına alındığı tarih itibariyle güncelliğini koruyacaktır.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi? 2017 Faiz Beklentisi Nasıl?

Peki asıl merak edilen konu olan konut kredisi faiz oranları düşecek mi? sorusu ile ilgili görüşümüz şu şekildedir. Faiz oranlarının düşmesi ekonomi üzerinde ve kurlar üzerinde uyguladığı baskı neticesinde kısa vadede düşüş yönünde olumlu bir sinyal vermemektedir. Kredinin işleyişinden bahsetmek gerekir ise, Banka kaynak yaratmak için tüketiciden mevduat toplar ve sonrasında bu mevduatı kredi olarak yine bize satar.

Tv reklamlarından da izlediğiniz gibi yüzde 15 ile tüketiciden toplanan bu mevduatı Banka bu oranın üzerinde satması gerekir ki para kazansın. Paranın maliyetinin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda konut kredisi faiz oranlarının düşmesi için tüketici bir süre daha bekleyecek gibi gözüküyor. 2017 yılında konut kredileri  düşer mi diye merak edenler için şimdilik olumlu bir şeyler söylemek zor sanırım.

Ekonomi de yaşanan gelişmeler, ülkemizde gerçekleşen yatırımlar, yurt dışından gelen sıcak paranın devamı gibi faktörler ile 2018 yılında beklentimiz devam edecektir. Konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer? diye merak edenler için ise 2018 yılı beklenti yılı olarak önerilebilir. Misafir yazar olarak, Konut kredisi faiz oranları son durumunu yorumlayan ve Konut kredisi faiz oranları düşecek mi? gibi konularda yorumlarını bizler ile paylaşan Küçükpara.com sitesine teşekkür ederiz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir