Konut Kredisi İle Mortgage Arasında Fark Var mıdır?

morgagekonutkredisi

Ev sahibi olmak isteyen kişiler, nasıl bir ev satın almak istediklerine karar verdikten sonra konutu almak için sermaye arayışına girmektedir. Bu noktada devreye bankalar tarafından uygun faiz oranları ve uzun vadelerle verilen konut kredileri girmektedir. Konut kredileri,” taksit öder gibi ev sahibi ol.” mantığıyla verildiği için bireyler tarafından en çok tercih edilen kredi türlerinin başında gelmektedir. Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla verilen bir kredi türüdür.

Konut kredilerinin faiz oranları genellikle sabit olmakla birlikte vadeleri de 5 ile 30 yıl arasında değişmektedir. Bu kredi türüne başvurmak isteyen bireyler almak istedikleri konutu belirledikten sonra, konut kredisi veren bankalar arasında araştırma yaparak kendilerine en uygun krediyi bulabilmektedir. Kredi başvurusu yapıldıktan ve onaylandıktan sonra devreye Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanları girmektedir. Uzmanlar, satın alınacak olan evin değerini belirledikten sonra evi satın alacak olan bireylerin konutun değerinin 4’te 1’ini peşinat ödemesi olarak vermeleri gerekmektedir. Yasalar gereği, belirlenen ekspertiz değerinin %70 -75’ine kadar bankalardan konut kredisi alınabiliyor. Evin kalan %25’lik değeri için ise konutu almak isteyen kişilerin peşinatı olması gerekmektedir. Konut kredisi alındıktan sonra, sözleşme süresince belirlenen faiz oranları ve vade üzerinden ödemeler aylık olarak gerçekleştirilmektedir.

Mortgage Nedir?

Konut kredisinin bilinen bir diğer adı da Mortgage’dir. Bu noktada konut kredisiyle mortgage arasında bir fark var mı? diyecek olursak aslında 2007 yılından beri yoktur. Önceden konut almak isteyen bireylere vadesi en fazla 5 yıla kadar olan konut kredileri veriliyordu ve faiz oranları da yüksek oluyordu. Mortgage ise 30 yıla kadar olabilen uzun ve düşük faiz oranlarıyla veriliyordu. 2007 yılında konut kredisi ve mortgage birleşti. Bu nedenle günümüzde konut kredisi ve motgage arasında bir fark bulunmamaktadır. Yani konut kredisi aynı zamanda mortgage demektir.

Konut Kredisi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenmektedir?

Bireyler konut kredisi almak için bankalara başvuru yaptıkları zaman, bankalar tarafından istenilen belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin en başında; nüfus cüzdanı ikametgâh belgesi ve gelir belgesi gelmektedir. Konut kredilerinde ipotek söz konusu olduğu için bankalar tarafından kefil istenmemektedir. Buna rağmen eğer başvuru yapan kişinin geliri yeterli görülmediği takdirde kefil uygulaması devreye girebilmektedir. Ayrıca başka bir kredi borcu nedeniyle hakkında banka takip işlemi başlatılmış kişilere konut kredisi verilmemektedir.

Hangi Evlere Konut Kredisi Çıkmaktadır?

Konut kredisi çekme aşamasında alınmak istenen konutun krediye uygun olması oldukça önem taşımaktadır. Alınmak istenen konuta kredi çıkabilmesi için o konutun “kat mülkiyeti” olması gerekmektedir. Kat mülkiyeti tapusunun varlığı bankalar tarafından şart olarak aranmaktadır. Projeden satın alınan konutlar için ise, “kat irtifakı tapusu” şartı bulunmaktadır. Kişilerin satın almak istedikleri konuta kredi çıkabilmesi için o konutun niteliğinin “mesken” olarak geçmesi gerekmektedir. Arsa, dükkan ve depo niteliğindeki tapulara konut kredisi verilmemektedir.

Konut Kredisinin Ödeme Planını Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konut kredisi kullanacak olan bireylerin dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan birisi de kredinin ödeme planıdır. Bu nedenle konut kredisi kullanmak isteyen bireylerin bankalar arasında geniş bir araştırma yaparak karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü kişilerin seçecek oldukları ödeme planı, kredinin vadesi boyunca uymak zorunda oldukları ödeme aralıklarını belirlemektedir. Bireylerin seçim yaparken kendi gelirlerini, maaş miktarlarını ve tarihlerini göz önünde bulundurup bu tarihlere yakın ve ödeme aşamasında zorluk yaratmayacak olan ödeme planını seçmelerinde fayda olacaktır. Bu aşamada bireylerin ödeme güçleri oranında olan bir kredi miktarını seçmeleri de oldukça önem taşımaktadır. Çünkü kredi taksitlerinden birinin ya da birkaçının ödenmemesi durumunda var olan taksit miktarına gecikme faizi uygulanmakta ve borcun ödenmemesi halinde yasal işlem başlatılmaktadır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir