Konut Kredisi Kullanacakların Bilmesi Gerekenler

İpotekli Kredi

Konut Kredisi

Tapuda, niteliği mesken olarak geçen gayrimenkulün satışı sırasında alıcının kullandığı kredidir.

Tapunun devri sırasında banka, alınacak konutu ipotek ederek bu krediyi verir. Çeşitli vergilerden muaf olması, vadesinin 30 yıla kadar uzaması ve faiz oranlarının düşük olmasından dolayı finans kuruluşlardaki en uygun kredi türüdür.

Konut kredisi kullanacakların bilmesi gerekenler;

1- Konut Kredisi kullanabilmek için tapuda, konutun niteliğinin mesken olarak geçmesi ve kat mülkiyeti kısmının işaretli olması gereklidir. Kat mülkiyeti hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, “Kat Mülkiyeti” yazımızı inceleyebilirsiniz.

2- Alınacak konuta, ekspertiz lisansına sahip kişiler tarafından çeşitli kriterler baz alınarak bir değer biçilecektir. Bu değerin en fazla %75’i banka tarafından finanse edilecektir. (%75’in üzerinde kredi kullanmak için çeşitli istisnalar mevcuttur.)

3- Devlet tarafından konut alımını teşvik etmek için konut kredileri çeşitli vergilerden (KKDF ve BSMV) muaftır. Riski daha az olduğundan, faiz oranı da diğer kredi türlerine göre daha düşüktür.

4- Konut kredilerinde 360 aya varan vade seçenekleri mevcuttur. Fakat bankaların çoğu en fazla 10 veya 20 yıl vade seçenekleri ile kredi imkanı sunmaktadır.

5- Konut kredileri iki aşamalı kredilerdir; birinci aşama, konut kredisi kullanacak kişinin KKB düzeni, ikinci aşama ise, iki alınacak konutun krediye uygunluk şartlarını taşıması.6- Alınacak evin bütün kriterleri ekspertizler tarafından denetlenmektedir. Bir yıkım kararı veya haciz olan konuta banka kredi vermez. Bu da krediye uygun olan bir evin güvenilir olduğu anlamına gelir.

Vadesi geçmiş vergi alacaklarınız için konutunuz için haciz işlemi başaltabilir. E-haciz işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, “E-haciz Nasıl Kaldırılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Konut kredileri kapsamlı kredilerdir. Temel olarak faiz oranına değil, maliyet oranına bakılarak banka seçimi yapılmalıdır. Bütün bankaların şartlarını kıyaslayıp, bu şartlara göre banka seçimi yapmak gerekir.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir