Konut Kredisi Kullanım Masrafları

konutkredisikullanimmasraflariEv sahibi olmak istiyorsunuz fakat birikiminiz almak istediğiniz ev için yeterli değil. İşte böyle bir durumda bankalar sizin için konut kredisi kolaylığı sağlamaktadır. Konut kredisinin diğer kredi tiplerinden farkı ise faiz oranının düşük olmasıdır. Çünkü diğer bireysel krediler baz alındığında konut kredisi, en düşük faiz oranına sahip olan kredi türüdür.

Konut kredisi kullanmak istiyorsanız öncelikle konu hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü konut kredisinde faiz oranları ne kadar önemli olsa da diğer önemli olan nokta konut kredisi kullanım sürecinde ortaya çıkan masraflardır. Dolayısıyla kredinizi araştırırken karşınıza çıkabilecek masrafları da göz önüne almanız gerekecektir. Sizlere yardımı dokunacağını düşündüğümüz konut kredisi başvuru sürecinde ortaya çıkan masraflar hakkında detaylı bir yazı hazırladık. Gelin birlikte konut kredisi masraflarını inceleyelim.

Dosya Masrafı

Tüm bankalar konut kredisi için dosya masrafı istemekle birlikte dosya masrafının tutarı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Dosya masrafının oranı genellikle çekilen kredi tutarının tamamı üzerinden belirlenir. Örnek verecek olursak; %1’lik bir dosya masrafı oranına sahip olan bankadan 300 bin TL konut kredisi aldınız. Bankanın sizden isteyeceği dosya masrafı tutarı 3,000 TL olacaktır. Dosya masrafsız kredi seçeneklerinin de faiz oranlarındaki farkı göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Komisyon

Bankaların toplam maliyeti azaltmak amacı ile komisyon talep edebilir. Eğer çekmek istediğiniz konut kredisi faiz oranı düşükse, komisyon oranına dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Komisyon genelde kredinin %1 – %2’si oranında olmaktadır.

Ekspertiz Ücreti

Almak istediğiniz evin değerini belirlemek amacı ile gelen ekspertizin ücretini tüketiciden alınır. Dolayısıyla, bankanın SPK lisanslı kurumlar aracılığı ile belirlediği ekspertiz için de ayrı bir masraf yapmanız gerekecektir.

Sigorta Masrafları

Konut kredisi alırken DASK yani deprem sigortası yaptırmak bir zorunluluktur. Dolayısıyla kredi masraflarınız arasında zorunlu deprem sigortanız da yer alır. Bunun dışında konut sigortası ve hayat sigortasından da bahsetmekte fayda var. Konut sigortası, konut kredisi çekerken ihtiyacınız olan diğer bir sigorta tipidir. Konut sigortasını başka bir bankadan da yaptırabilirsiniz. Bir diğer sigorta ise hayat sigortasıdır fakat bilinenin aksine mecburi değildir. Yine de bazı bankalar bunu ısrarla isteyebilir. Çünkü hayat sigortası ile kredi çeken kişinin hayatını kaybetmesi sonucu banka zararını sigorta şirketinden karşılamak istemektedir.

İpotek Tahsis Ücreti

Konut kredisi alırken, almak istediğiniz ev ipotek edilir. Banka ipotek işlemleri için tüketiciden düşük miktarda talep ettiği ücrete ipotek tahsis ücreti denir.

İpotek Fekki Ücreti

Söz konusu ipotek, kredi ödendikten sonra iptal edilir. İpotek iptal işlemi için alınan ücrete de ipotek fekki ücreti denir fakat bu ücret daha sonra bir dilekçe ile geri alınabilir.

Erken Ödeme Cezası

Konut kredisini belirli bir ödeme planı ile aldınız fakat borcunuzu zamanından önce ödemek istiyorsunuz. Böyle bir durumda da bankalar küçük bir miktarda erken ödeme cezası adı altında bir ücret keserler. Bu oran kredinin en fazla %2 oranındadır.

Hesap İşletim ve Ekstre Gönderim Ücreti

Konut kredisi talebinizin olumlu sonuçlanması ardından banka adınıza bir hesap açacaktır. Açılan bu hesap için banka, hesap işletim ücreti talep edebilir. Bunun dışında ödemelerinizi takip eden ekstre ücreti de bazı bankalar tarafından istenebilmektedir. Bunlar diğer masrafların yanında oldukça cüzi miktardadır.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredilerinde bankaların vade ve faiz oranları değişlik göstermekle birlikte, maksimum 360 ay yani 30 yıla varan vade ile konut kredisi kullanılabilir. Konut kredisi hesaplaması yapılırken kredi kullanacak kişinin gelirine, varsa diğer bankalardaki kredi taksitlerine ve satın almayı planladığı evin değerine bakılır. Satın almak isteğiniz evin değeri gayrimenkul değerleme uzmanı (eksper) tarafından belirlenir ve bu değerin %80’ine kadar konut kredisi kullanılabilir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir