Konut Kredisi Kullanım Süreci

tapu-islemleri

Konut kredisi, belirli aşamalar sonucunda kullanılan bir kredi türüdür. Onay aşaması ve kullanım aşaması olarak temelde ikiye ayrılabilir. Bu aşamaların detaylı olarak inceleyelim.

1.Onay Aşaması

Krediyi kullanacak kişinin ve alınmak istenen evin krediye uygunluğunun, bankanın kriterlerine uygun olup olmadığının denetlenmesidir. Öncelikle krediyi kullanacak kişinin uygunlu, banka şubesinin tahsis birimi tarafından denetlenir. Tahsis birimleri her bankada değişiklik gösterse dahi  temelde dikkat ettiği hususlar şunlardır;

  • -Bankalar ile çalışmasının düzgün olup olmadığına bakılır. (KKB düzenine)
  • -Çalıştığı kurumun güvenilirliği ve devamlılığına (Kişinin iş garantisi ve güvenilirliğini  ölçmek için)
  • -Aynı konutta ikamet eden toplam hane halkının belgeli gelirine ve bu gelirin kredi taksitleri için yeterli olup olmadığına bakılır.

Temel olarak bu kriterleri sağlayan kişi diğer aşama olan ekspertiz aşamasına geçer. Ekspertiz evi belirli şartlara göre denetler ve bankaya bir rapor gönderir. Gönderilen rapor konutun krediye uygunluğu ve fiyatını gösterir. Konut krediye uygun ve çekmek istediğiniz tutar içinde yeterli ise banka onay aşamasını sonlandırır. Size tapu için evraklarınızı verir. Tapu evraklarını aldığınızda aslında krediniz açılmış ama ipotekli durumdadır.

Evinizi satarken ne kadar vergi ödeyeceğinizi, “Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Hesaplama” aracımızı kullanarak öğrenebilirsiniz.

2.Kullanım Aşaması

Bankanın evrakları ve belediyeden alınan evraklar ile tapuya başvuru yapılır. Bu evraklar;

  • -2 adet fotoğraf (satıcıda 1 fotoğraf)
  • -Alınacak konutun tapusu,
  • -Alıcı ve satının nüfus cüzdanı
  • -Konutun bağlı bulunduğu belediyeden Rayiç bedeli alınır.(Konutun emlak borçları varsa belediye rayiç bedeli vermez. Önce borcunu ödemenizi ister)

Bu evrak tapuya teslim edildiğinde tapu incelemede bulunarak herhangi bir olumsuzluk yoksa size mesaj ile tapu harcının yatırılacağı banka bilgileri ile satışın yapılacağı gün ve saat bilgilerini gönderir.

Tapu harcı, belediyenin size verdiği rayiç bedel üzerinde %2 olarak alıcı ve satıcı ayrı ayrı tapunun anlaşmalı olduğu bankaya yatırır. Birde tapu döner sermaye bedeli yatırılır, yaklaşık olarak 400 TL civarındadır.

Kredilerinizi erken ödeme yaparak kapatmak istediğiniz de belirli bir oranda ceza ödeyeceğinizi biliyor musunuz? Erken ödeme ceza tutarınızı öğrenmek için, “Erken Ödeme Cezası Hesaplama” aracımızı kullanabilirsiniz.

Bankanın size verdiği evrak üzerinde banka adına ipotek koyma yetkisi olan kişiye, randevu tarih ve saati söylenir. Tapuda bankanın yetkilisi, alıcı ve satıcı aynı anda işlemi gerçekleştirir. Tapuda işlem gerçekleşip ipotek konulduktan sonra bankaya gidip satıcı adına para geçer. Bankaya kredi kullanacak olan kişi, daha önce bankaya bir onay verdi ise bankaya gelmesine gerek yoktur. Satışın gerçekleştiğine dair belge ile satıcı bankaya gider ve  hesabına para geçer.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir