Konut Kredisi Kullanırken Ne Kadar Peşinat Ödenir?

Konut Kredisi Nedir?

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların yeterli birikimlerinin olmamasıyla bankalardan ipotek karşılığında çektikleri krediye verilen ad konut kredisidir. Konut kredisi kullanacak olan müşteri bankanın kredi vermek için gerekli olan şartlarını taşıyor olması gerekir.

Alınacak olan ev krediye uygun ise kredi için başvurusu yapılır ve ön onayla birlikte eksper süreci başlar. Eksper alınacak olan evin kredi kullanım oranının ne kadar olduğunu inşaatın kalitesine fiziki durumunu ve bina özelliklerini tapu kaydını piyasadaki yaklaşık değerini belirleyip raporunda belirtir.

Konut Kredisi Peşinatı

Konut kredisi çekmek isteyenlerin araştırmaları genel olarak peşinatsız konut kredisi ve ev kredisi peşinat oranları araştırmasıdır. Ev kredisini ödemek maddi açıdan kolay olmadığından dolayı kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettikleri soru ev alırken ne kadar peşinat gerektiğidir.

Düzenli bir gelirin olması konut kredisinin ne kadar olacağını belirleyen en önemli faktördür. Evin belirlenen değerinin hepsine kredi çıkmamaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kararı gereğince evin % 80’ine kredi verilmektedir. Peşinat olarak kalan tutarın %20’inin ödenmesi istenmektedir. Birikim ne kadar yüksek olursa çekilecek olan kredi tutarı o kadar azdır.

Örneğin; 300 bin liralık değeri olan bir ev için 60 bin liralık peşinata sahip olmak gerekir. Geriye kalan 240 bin liralık olan kısım için kredi başvurusunda bulunulabilir.

Konut kredisinde ara ödeme yapılabilir mi öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Peşinat Olmadan Nasıl Ev Alınır?

Peşinat olmadan ev alabilme seçenekleri de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise;

• Peşinatı olmayan dilerlerse ihtiyaç kredisi çekebilir,
• Ev projelerinin peşinat kampanyaları var ise yararlanabilir,
• İpotek gösterilerek kredi çekilebilir.

Konut Kredisi İçin İhtiyaç Kredisi Kullanmak

Konut kredisi için başvurulan banka ihtiyaç kredisi için başvuruyu kabul etmeyebilir. Farklı bir bankadan ihtiyaç kredisi çekilebileceği gibi konut kredisinin çekildiği bankadan başkasının adına kredi çekilebilir. Burada önemli olan kredilerin aylık taksit ödemelerinin toplamının kayıtlı gelirin yarısını geçmemesi gerekir.

Projelerin Peşinat Kampanyalarından Yararlanmak

Toplu konut projeleri ya da lüks sayılan projeler müşteri ilgisini çekmek amacıyla %5, %10 gibi peşinat tutarı gerektiren kampanyalar yapmaktadırlar. %20’lik peşinat kısmından eksik kalan tutar taksitlere bölünerek banka üzerinden satıcı firmaya ödenmektedir.

İpotek Gösterilerek Kredi Kullanmak

İpotek göstermek kredinin tutarını ve onaylanma ihtimalini arttırır. Bunun nedeni bankanın kullanılan ihtiyaç kredisi için ek teminata sahip olmasıdır. Ancak bu durumda ipotek verilecek gayrimenkul için eksper, ipotek ve sigorta masrafları da ekstra ücrete dahil olur.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir