Konut Kredisi mi Kira mı?

kira-mi-kredi-mi

Konut kredisi kullanmak mı daha mantıklı yoksa kirada oturmaya devam etmek mi?

Birçoğumuzun aklını karıştıran bu sorunun cevabını vermek aslında küçük bir hesap ile mümkünken, verilecek kararın ne gibi sonuçları olacağını tahmin etmek ise oldukça zor. Kirada oturmak ile ev sahibi olmak arasındaki fark nedir?

Kirada oturan ailelerin tek hayali kendi evlerinde oturmaktır. Bunu sağlayacak yöntemlerden biri de konut kredisi kullanmak olduğundan; “acaba kira öder gibi kredi kullanmak ve ev sahibi olmak mümkün mü*” merak edilir. Konut kredisi vadesi ve yıllara göre ödenecek tutarları kesin olarak belirlenmiş bir işlemdir. Kredi kullanacak birey eğer 10 yıllık vadeyi seçmişse, önümüzdeki 10 yıl boyunca ne ödeyeceğini kesinleştirir. Vadenin ödenmesi sırasında yaşanacak faiz değişiklikleri ile ödeyeceği miktarı düşürebileceğini de unutmamak lazım. Ancak kirada oturan bireyler için durum biraz daha farklı. Enflasyona göre belirlenen kira artışları ödeyeceğiniz toplam miktarı size net bir şekilde söyleyemez. Peki kira ödemek mi yoksa kredi kullanmak mı daha avantajlı bir örnek üzerinden ilerleyelim.

Konut kredisinde kullanım sürecinizde yararlanabileceğiniz hesaplama aracına, “Hesapkurdu; Konut Kredisi Hesaplama” sayfasından ulaşabilirsiniz.

25 Şubat itibariyle 10 yıl vadede kullanabileceğiniz 100.000 TL kredi için en uygun faiz oranı %1,01 olarak karşınıza çıkacaktır. Bu oranlar ışığında hesaplama yapacak olursak;

150.000 TL değerindeki bir ev için 10 yıl vadede 100.000 TL kredi kullanmak istiyorsunuz. Vereceğiniz peşinat 50.000 TL. Aylık ödeyeceğiniz tutar ise 1.441 TL iken vade sonunda ödeyeceğiniz toplam tutar da 172.998 TL olarak gerçekleşecek. Öte yandan aynı şartlar altında kirada oturmaya devam ederseniz aylık ortalama 1.314 TL ödeme yapacaksınız ve 10 yıl sonunda toplam ödeyeceğiniz tutar 150.935 TL olarak gerçekleşecek. Bunun anlamı kira ödemelerinize yapacağınız 130 liralık bir ek ile kendi evinize sahip olabileceksiniz.

Toplam ödemeler arasındaki fark eğer sizi tedirgin ediyorsa, o farkın ödenecek faiz ve dosya masraflarından kaynaklandığını belirtelim. Faizler düşüş yaşadığında refinansman yaparak toplam ödeme miktarını düşürebileceğinizi de unutmayın.

En uygun konut kredisi tekliflerini sizlerle buluşturur. Hesapkurdu aracılığı ile yapacağınız kredi başvurusu sonrası, banka ve müşteri özelinde internette sunulandan daha uygun oranlarda kredi teklifi alabilmek mümkün olabilir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Adet Yorum