Konut Kredisi Ne Kadar Sürede Alınabilir

kamu-bankalari

Konut kredileri belirli süreçlerden oluşan ve bu süreçlerin sorunsuz olması durumun ortalama 5 iş gününde tamamlanan bir kredidir. Konut kredisi süreçleri ön onay, onay, ekspertiz ve tapu aşamalarından oluşur. Aşamaları ve ne kadar süre aldığını inceleyelim.

Ön Onay Aşaması

Ön onay aşaması bankanın herhangi bir evrak değil, sadece talep eden kişin bankalar ile çalışmasına TCK numarasına bakarak verdiği onaydır. KKB denilen sistem üzerinden kredi, kredi kartı gibi bankalar ile çalışma düzenin bakılarak kişiye onay veya ret verildiği aşamadır.

Ödemeniz gereken konut tapu harç tutarı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için, “Tapu Harcı Hesaplama” aracımızı kullanabilirsiniz.

Onay Aşaması

Ön onaydan geçen kişi onay aşamasına geçmiş olur. Bankanın kredi kullanacak olan kişiden istediği evraklar aşağıdaki gibidir:

Bordrolu çalışanlar için;

  • -Maaş bordrosu
  • -İş yeri imza sirküleri
  • -Tapu fotokopisi

Vergi levhalı çalışanlar için;

  • -İmza sirküleri
  • -Vergi levhası
  • -Bilanço-gelir tablosu
  • -Faaliyet belgesi
  • -Tapu fotokopisi

Şubeler bu evraklara ek evraklar da talep edebilir. Evrakları tamamladığınızda bankalar ortalama 1 iş günü içerisinde size onay veya ret olarak cevap verecektir. İşleminizin erken bitmesini istiyorsanız bankaların sizden istediği evrakları eksiksiz olarak vermeniz gereklidir. Eksik evraklar tamamlayıncaya kadar başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Emlak vergisi oranları ve emlak vergisinin nasıl hesaplandığını öğrenmek istiyorsanız, “Emlak Vergisi Hesaplama” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ekspertiz Aşaması

Onay aşaması olumlu olan kişiler ekspertiz aşamasına geçer. Ekspertiz evi tapuda, belediyede ve yerinde incelerek hem fiyat hem de krediye uygunluğu için rapor gönderir. Belediyede ve tapuda bir gecikme olmaz ise eksperin raporu göndermesi 3 iş günü sürmektedir. Evin yüzde kaçına kredi kullanabileceğinizi merak ediyorsanız, “Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?” yazımız ile detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tapu Aşaması

Ekspertiz raporu olumlu ve istediğiniz kredi tutarına yetiyorsa tapu aşamasına geçersiniz. Tapu harçlarını yatırıp ve belgeleri tapuya teslim ettikten sonra tapu randevusuna göre tapu işlemini tamamlarsınız. Tapuda bir yoğunluk yoksa 1 iş günü içerisinde tamamlanır.

Konut kredileri özellikle tapu ve belediyede problem yoksa(Eksik planlar veya ipotek gibi) ve evraklarınızı bankaya eksiksiz teslim ederseniz 5 iş günü içerisinde kredi işleminizi tamamlarsınız.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir