Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2011 Kasım Ayı Raporu

Konutkredisi.com.tr’nin Türkiye konut kredisi piyasası ile ilgili veri ve analizlerini paylaştığı ilk “Konut Kredisi Raporu” sektörle ilgili çarpıcı sonuçlar içeriyor.

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri’nin konut kredisi kullandırım ve talep verisini analiz ederek hazırladığı Konut Kredisi Piyasasına Bakış raporlarının ilki Kasım ayı sonunda yayınlandı. Son 12 aylık kredi kullandırım ve talep verisine dayanarak hazırlanan raporda dikkat çeken birkaç sonuç şöyle:

1.Tüketici yatırım için değil, içinde yaşayacağı konutu almak için kredi talebinde bulunuyor.
Konut kredisi taleplerinin %80’ini, içinde yaşayacağı konutu satın almak isteyenler oluşturuyor.

2.Aylık net gelirin 35 katı konut kredisi olarak talep ediliyor
Konut kredisi talepleri incelendiğinde kişilerin aylık gelirlerinin ortalama 35 katını kredi olarak talep ettikleri görülüyor. 1.000 TL’den az aylık geliri olan haneler toplam konut kredileri talebinden %5 pay alırken aylık geliri 1.000-3.000 TL arasında olanlar konut kredisi taleplerinin %60’ını oluşturuyor.

3.Konut kredilerinde ortalama vade uzuyor
5 yıl ve altı vadelerin toplamdaki payı azalırken 10 yıl üstü vadelerin paylarının ise arttığı görülüyor. Konut kredisi piyasasının %70’ini 6-10 yıl arası vadeler oluşturuyor. Konut kredilerinde ortalama vadelerin uzadığı gözlemlenirken, 2011 yılında ilk defa vadesi 30 yıla varan konut kredisi ürünlerinin piyasaya çıkışı dikkat çekiyor.

4.Kişi başı ortalama konut kredisi borcu 1.000 TL seviyesinde
Türkiye’de, kişi başına ortalama konut kredisi tutarı konut finansman piyasası gelişmiş ülkelere göre hala düşük seyrediyor. Son yıllardaki büyümeye rağmen ortalama gelirin %6’sına denk gelen kişi başı konut kredisi borcunun, ABD’de %74 ve AB’de %44 civarında olduğu biliniyor.

5.Talep edilen kredi tutarı artmasına rağmen ortalaması hala 100 bin TL’nin altında 
80 bin TL’ye yakın olan ortalama kredi tutarı ekonomik büyümeye paralel olarak artıyor. Kredi talebinin %75’inin ise 100 bin TL’nin altında olduğu görülüyor.

6.Kredi talebinin yarısı Marmara’dan
Talep edilen kredilerin bölgesel dağılımı incelendiğinde %47’sinin Marmara Bölgesinden geldiği, %36’sının ise İstanbul kaynaklı olduğu görülüyor. İstanbul, Ankara, İzmir kaynaklı talepler ise toplam kredi talebinin %57’sini oluşturuyor.

7.Faiz artışları önce konut kredilerini etkiliyor
Faiz artışları konut kredilerinde büyümeyi yavaşlatırken ihtiyaç kredileri daha az etkileniyor. Son 3 senelik kredi kullanımları incelendiğinde ihtiyaç kredilerinin düzenli bir büyüme halinde olduğu, ancak konut kredilerinin ekonomik faktörlere daha duyarlı olduğu görülüyor.

Konut kredileri için bağımsız ve güvenilir bir kaynak

“Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu” hakkında bilgi veren Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri kurucu ortağı Onur Tekinturhan, şunları söyledi: “Konut kredisi diğer tüketim amaçlı kredilerden farklı olarak uzun vadeli bireysel tasarrufu ve iç üretimi destekleyen bir kredidir. Bu sebeple Türkiye gibi tasarruf açığı olan bir ülkede konut kredilerinin büyümesi önem taşıyor. Sektörün tüketiciyi ve talebi yakından tanıması ihtiyaca yönelik hizmet ve ürünlerin şekillenmesi için faydalı olacaktır. Konutkredisi.com.tr olarak 15 banka ile çalışan, tüketicilere konut araştırma aşamasından başlayarak ücretsiz kredi danışmanlık hizmeti sunan bir şirketiz ve arz ile talebin buluştuğu noktadayız. Krediler etrafında veri ve analiz eksikliğini gidermek, güvenilir, şeffaf bir kaynak sağlamak için hazırladığımız piyasa raporu 3 ayda bir yayınlanacak. Aylık 100 bini aşan kredi sorgusu ve 2 bini aşan tüketici talebi incelenerek hazırlanan rapor, kapsadığı zaman aralığı ve örneklem büyüklüğü sebebiyle piyasanın nabzını tutan bir araştırmadır.”

Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu hakkında

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri’nin konut kredisi kullandırım ve talep verisini analiz ederek hazırladığı Konut Kredisi Piyasasına Bakış raporlarının ilki Kasım ayı sonunda yayınlandı. 3 ayda bir güncel veriler kullanılarak hazırlanan raporlar 4 bölümden oluşuyor:

1.Kamuya açık Merkez Bankası ve BDDK verileri kullanılarak hazırlanmış piyasa analizleri: Faizlerin trendi, kredi büyüme hızı, banka tipine göre karşılaştırma, kredi tipine göre karşılaştırma,

2.Konutkredisi.com.tr’ye ulaşan kredi talepleri verisi kullanılarak hazırlanmış “Türkiye’nin konut kredisi tüketici profili” analizleri: Kredi müşterilerinin yaş, çalışma şekli, gelir düzeyi ve bölgesel dağılımı,

3.Konutkredisi.com.tr’ye ulaşan kredi talepleri verisi kullanılarak hazırlanmış “Türkiye’de talep edilen konut kredisi özellikleri” analizi: Talep edilen kredilerde gayrimenkul değeri, kredi kullanma amacı, vade, kredi tutarı ve kredilendirme oranı,

4.100 bin TL tutarında örnek bir talep için Konutkredisi.com.tr aracılığıyla tüketicilere sunulmakta olan güncel konut kredisi teklifleri

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir