Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi kullanabilmek için öncelikle kredi kullanılacak bir ev olması gereklidir. Konut banka tarafından ekspertiz edilir. Ekspertiz ücreti banka tarafından alınmaktadır. Genelde konut kredilerinde kullanım %80 kredi, %20 peşinat olarak uygulanmaktadır. Bu uygulama bankalara ve kişilere göre farklılık gösterebilir.

Konut kredilerinde de diğer kredilerde olduğu gibi önemli ayrıntılar vardır. En başında ise kredi notu ve evraklar gelmektedir. Kredilerde istenen genel evraklar, konut kredileri için de geçerlidir. Nüfus cüzdanı, çalışma belgesi, gelir durumu, SGK evrakları gibi seçeneklere bakarak değerlendirilir.

Kredi notu ise diğerlerinde olduğu gibi yüksek olmalıdır. Yani geçmiş kredi değerlendirmenizde çok büyük sıkıntılar bulunmamalıdır. Eğer kredi değerlendirmeniz iyiyse kredi başvurusu süreciniz olumlu bir şekilde ilerler. Almaya karar verdiğiniz eve ekspertiz gider ve orada da sorun çıkmazsa kredi genelde olumlu olarak sonuçlanır.

Evin Tamamı İçin Kredi Çekilir mi?

Kişiler peşinat ödeme konusunda sıkıntı çekmektedirler bu sebeple evin tamamı için kredi çekme ihtiyacı duyarlar. Ancak satın alınacak evin tamamı için kredi çekilmemektedir. Bu durumda kullanıcılar ev için istenen peşinatı ihtiyaç kredisi alarak tamamlayabilirler. Daha sonra kalan tutar için konut kredisi çekilebilir.

Konut kredisi kullanırken ne kadar peşinat ödenir öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

Akrabanın Evini Almak İçin Konut Kredisi Çekilebilir mi?

Bankaların sunmuş olduğu konut veya ev kredisi olarak adlandırılan kredi ürünleri ile kullanıcılar uzun vadede kira öder gibi ödeyerek ev sahibi olabilmektedir. Bu alanda bankalar kullanıcılara çok uygun veya düşük faizlere konut kredisi verebilmektedir.

Bilindiği üzere bankaların sunmuş olduğu taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi vb. krediler içerisinde en uygun faizli kredi ürünü konut kredileridir.
Paraya ihtiyacı olan birçok kişi diğer kredi ürünlerini çekmek yerine konut kredisi çekme yoluna gitmiş ve evi akrabalarından üzerine almıştır. Bu tarz olayların yaşanması sonrasında bankalar bir karar alarak aile içerisinde yapılacak olan konut devri için kredi vermemeyi kararlaştırmıştır. Alınan bu karar sonrasında ise anne, baba ya da bir başka akrabanın evini almak için kredi çekme şansı bulunmamaktadır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir