Konut Kredisi Sigortaları

degisken-faizli-konut-kredisi

Konut kredilerinde sigortalar önemli  masraf kalemlerinden biridir. Bankaların çalıştıkları sigorta firmaları farklı olduğundan sigorta ücretleri de farklılık göstermektedir. Konut kredilerinde sigortaları kanunen zorunlu olanlar ve bankaların zorunlu tuttuğu şekilde ikiye ayırabiliriz. Şimdi bu sigortaları detaylı olarak inceleyelim.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Kanuni olarak zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. Bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı belirlenir. Belirlenen metre kare fiyatı konutun brüt metre karesi ile çarpılarak bedeli belirlenir. Her yıl bedel değişir ve sigorta yenilenir. Zorunlu deprem sigortası hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, “DASK” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut Sigortası

Evin çeşitli afetler veya olaylar karşında, zarar görme durumuna karşı yapılan sigorta çeşididir. Evin zarar görme olasılığına karşı bankalar konut sigortasını kredi bitimine kadar zorunlu tutmaktadırlar.

Hayat Sigortası

Hayat sigortası krediye çeken kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, tüm borcunu faizi ile karşılayan sigorta çeşididir. Bankaların bazılarında zorunlu, bazılarında değildir. Her bankada hayat sigortasını zorunlu olmasa da yapılması istenir. Hayat sigortası yaş sınırı ortalama 70 olarak belirlenir. Bankalar buna göre konut kredisi üst yaş sınırını belirler. Bütçenize uygun hayat sigortası tekliflerine ulaşmak için “Hayat Sigortası” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Sigortalar

Bireysel emeklilik sigortası (BES), Ferdi kaza sigortası gibi bazı bankaların konut kredisinde  sunduğu sigorta çeşitlerindendir. Bankalar bazen hayat sigortası yerine bireysel emeklilik sigortası sunmaktadırlar.

Zorunlu deprem sigortası (DASK) ve konut sigortası bankalarda zorunlu  tutulan sigorta çeşitlerindendir. Diğer sigortalar bazı bankalarda zorunlu bazı bankalarda değildir. Zorunlu olmayan sigortaları yaptırmanız karşılığında bankalar faiz veya masraf indirimi yapabilmektedirler.

Sigortaları boşa harcanan para olarak görmemeliyiz. Özellikle bir indirim mevcut ise sigorta yaptırmanız sizin için karlı olacaktır.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment