Konut Kredisi Süreçlerinizde İşinizi Kolaylaştıracak 4 Hesaplama Aracı

Konutkredisi.com.tr olarak kredi süreçlerinizde kullanabileceğiniz dört farklı ve birbirinden önemli hesaplama aracı hazırladık. Bu hesaplama araçlarıyla beraber ödeyebileceğiniz aylık taksit tutarını, bütçenize göre ne kadar kredi kullanabileceğinizi, ne kadar tapu harcı ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz. Öte yandan satacağınız ev üzerinden ödemeniz gereken bir değer artış kazancından doğan gelir vergisi olup olmadığını var ise ne kadar ödemeniz gerektiğini yine bu hesaplama araçlarıyla öğrenebilirsiniz. İşte konut kredisi süreçlerinizde işinizi kolaylaştıracak dört hesaplama aracı:

1- Değer Artış Kazancından Doğan Gelir Vergisi Hesaplama Aracı


Değer artışı kazancından doğan gelir vergisi, gayrimenkul alım satımını yatırım enstrümanı olarak kullanan kişilere uygulanması amaçlanmış gelir vergisidir. Bir kişinin aldığı evin alış değeriyle evi sattığındaki satış değeri arasında farklılık varsa bu fark kazanç olarak kabul edilir ve gelir vergisine tabi tutulur.
Bu hesaplama aracıyla beraber evinizi aldığınız miktardan daha yüksek bir tutara satarken ödeyeceğiniz gelir vergisini kolayca hesaplayabilirsiniz.

 

2- Tapu Harcı Hesaplama Aracı


Konut alım-satımı yapacakları yakından ilgilendiren konular arasında tapu harcı geliyor. Tapu masrafı olarak da adlandırılan bu ücret, 2013 yılı itibariyle getirilen yeni düzenlemeye göre alınacak ya da satılacak gayrimenkulün bedeli üzerinden binde 20′sini kapsamaktadır. Bu tapu harcı tutar alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmelidir.
Konutkredisi.com.tr olarak alım-satım işlemindeki eviniz için ödeyeceğiniz tapu harcını kolayca hesaplayabileceğiniz bu araçla size yardımcı olmayı hedefliyoruz.

 

3- Kredi Tutarı Hesaplama Aracı


Konut kredisi kullanarak hayallerinizdeki evi satın almayı planlıyorsunuz. Peki aylık gelirinizi bu krediyi kullanmanız için yeterli mi? Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nun hazırladığı yeni düzenleme ile birlikte tüketiciler aylık gelirlerinin sadece %45′ini taksit ödemelerinde kullanabiliyor olacak. Bu yüzden ödenebilecek aylık taksit tutarını belirlemek ve bu tutara uygun krediye başvurmak size avantaj sağlayacaktır.
Konutkredisi.com.tr olarak bu önemli kararı vermeniz için bir hesaplama aracı hazırladık. Bu hesaplama aracı sayesinde aylık ödeyebileceğiniz taksit miktarını yazarak kullanabileceğiniz kredi tutarını öğrenebilirsiniz.

 

4- Aylık Taksit Tutarı Hesaplama Aracı


Konut kredisi sürecinde en önemli adımlardan biri ödenecek aylık taksit tutarının belirlenmesidir. Süreçte ciddi finansal kararlar alan tüketiciler, gelir durumlarına göre kredinin aylık taksitlerini ödeyebilmektedir. BDDK’nın hazırladığı yeni düzenlemeyle birlikte ise gelirinin sadece %45′ni aylık taksitlere ayırabilecek olan tüketiciler için artık aylık taksit tutarını hesaplamak daha da önemli hale geldi.
Konutkredisi.com.tr olarak bu hesaplama aracıyla size kullanmak istediğiniz kredi miktarının aylık taksitlerini önceden öğrenmenize yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir