Konut Kredisi Teklifi Karşılaştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

kredi-teklif-karsilastirma

Konut kredinizi kullanırken size en uygun kredi teklifini bulmak bütün etkenleri doğru bir şekilde analiz etmenizi gerektirmektedir. Örnek olarak tekliflerin karşılaştırılması aşamasında sadece faiz oranının düşük olması sizin için bir etken olmamalıdır. Bu sizi yanlış bir sonuca götürebilir. Faiz oranının yanında dosya masrafı, ekspertiz ücreti, ipotek ücreti vb. bankadan bankaya değişen çeşitli masraf kalemleri kredinin maliyetini değiştireceği unutulmamalıdır.

Masraf kalemlerinin karşılaştırılmasından sonra dikkat edilecek bir diğer etken ise gelir durumunuzdur. Bütçenizin krediyi geri ödeme süresince herhangi bir aksaklığa uğramaması gerekmektedir. İşsiz kalınması, vefat gibi öngörülemeyen ve gelirinizi etkileyen durumlarda kredi ödemelerinde aksama olabilir; bu nedenle belirtilen durumlar için geliştirilmiş sigorta ürünlerinin tercih edilmesinde yarar görülür.

Bütçenize Uygun Ödeme Planına Karar Verin

Bankalar konut kredisi için değişik ödeme planları sunabilirler. Bu seçenekler arasından tüketicinin ödeme gücüne en uygun ödeme planı ve ürünü seçmesi, ileride taksit ödemelerini kolaylaştıracaktır. Ayrıca bazı ödeme planları kredi vadesi boyunca tüketicinin ödeyeceği toplam faiz yükünü hafifletirken bazıları ise artırabilir. Değişik seçenekleri incelemek üzere bankaların alternatif ödeme planları talep edilebilir. (“Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracı” ile seçtiğiniz kredi türüne ve en yüksek vade oranına göre hesaplama yaparak, yeni ödeme planınıza ulaşabilirsiniz.)

Doğru Vade Seçeneği Kredi Geri Ödemelerinde Kolaylık Sağlar

Konut kredisi, uzun vadeli bir kredi türüdür ve bankalar 360 aya kadar konut kredisi kullanabilirler. Ancak, vade uzadıkça kredi taksitlerinin azalması sebebiyle kredi anaparasının daha yavaş geri ödeneceği ve bu nedenle vade boyunca ödenecek toplam faiz tutarının artacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Tüketicinin ödeme gücü çerçevesinde vadenin mümkün olduğunca kısa tutulması ödenecek taksit tutarlarını artırmakla birlikte, ödenmesi gereken toplam faizin azalmasını sağlar. Tüketicinin ödeme gücüne uygun seçim yapılması halinde kredi geri ödemelerinde sorun yaşama riski azalır.

Kredilendirme Oranı Unutmayın

Bankalar, satın alınacak gayrimenkulü ekspertiz değerinin azami yüzde 75 oranına kadar kredilendirebilirler. Diğer bir ifade ile konut satın alma kararı verdiğinde tüketicinin ödemesi gereken tutarın en az yüzde 25’lik kısmına peşinat olarak sahip olması ve maksimum geriye kalan %75’lik tutar için kredi kullanması mümkündür. Ancak tüketici satın alacağı konuttan başka bir konuta daha sahipse, bazı bankalar bu konutu da teminat gösterilmesi koşuluyla satın alınacak konutun değerinin %100’üne kadar kredi verebilmektedir.

Konutkredisi.com.tr adresindeki formu doldurduğunuz taktirde bilgileriniz kişiye özel danışmanınıza ulaşır. Konutkredisi.com.tr danışmanınız tüm bu hesaplamalarda size yardımcı olur ve en uygun seçenekleri size telefonla ulaşarak sunar. Teklif alma ve pazarlık sürecinizin hızlı ve pratik bir biçimde gerçekleşmesini sağlar. Dilerseniz sizi ön onay sürecini başlatmak veya teklif almak için bir veya birden fazla banka şubesine yönlendirir. Size özel soru ve sorunlarınıza cevap bulmaya çalışır. Danışmanınıza özel telefon numarasından iş saatleri içerisinde istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Tüm bu hizmet size hiçbir ücret yansımadan verilir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir