Konut Kredisi Yapılandırılırken Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisi, kişileri konut alımında maddi olarak desteklemek amacıyla verilen kredidir. Konut kredisi, KKDF ve BSMV vergilerinden muaf olduğu gibi 360 aya kadar vade süresi ile sağlanabilir.

Konut kredisine özel bu avantajların sebebi kişileri konut almaya teşvik etmektir. Ancak bazı zamanlarda kişiler konut kredilerini yapılandırma ihtiyacı duyar. Yapılandırma sürecinde de bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Böylelikle en avantajlı yapılandırma sağlanarak kişinin kolay bir şekilde krediyi ödemesi amaçlanır.

Konut Kredisi Yapılandırma Süreci Nasıl İşler?

Konut kredisi borcunu yapılandırmak isteyenlerin değerlendirebileceği iki farklı yol bulunur. İzlenecek süreçlerden ilki kişinin ödemekte zorlandığı borçları düzenlemek için kullandığı yapılandırma işlemidir. Yapılandırma sürecinde kredi borcu ile gelir durumu belgeleri bankaya iletilir. Bankanın kişinin kredi notu durumuna bağlı yapacağı değerlendirme sonucuna göre yapılandırma işlemi olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanır.

İşlemin olumlu sonuçlanmasıyla başvuruda bulunulan banka kişinin borçlu olduğu bankalara borç tutarı kadar transfer yaparak kişinin borçlarını kendi himayesine alır. Bu işlem borç kapatma kredisi olarak da adlandırılır. Böylelikle kredi yeni oranlar üzerinden hesaplanarak yapılandırma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Başka bankaya kredi transfer edilirken önceki banka kişilerden erken ödeme cezası talep eder. Bu ceza anaparanın %0.20 oranı kadardır.

Kredi borcunu yapılandırmak isteyen kişinin başvuracağı ikinci yol ise faizlerin düşmesini bekleyerek var olan kredinin düşük faiz oranından hesaplatmak olacaktır. Bu işlemi uygulayarak kredi borcu yapılandırması uygulanırken banka tarafından kredi peşin olarak kapanmış gösterilir. Böylelikle borç yeni faiz oranları üzerinden işleme koyulabilir ve vadeleme işlemi yeniden gerçekleşir.

Konut Kredisi Yapılandırılırken Nelere Dikkat Edilir?

 • Konut kredisini yapılandırmak her ne kadar kişinin faydasını gözetse de bazı noktalarda dikkatli olunması gerekir. Ortaya çıkabilecek ekstra masraflar göz önünde bulundurularak en avantajlı durum tercih edilmelidir.
 • Kişi konut kredisini başka bir bankaya aktarmak istediğinde; başvurduğu banka borcun tamamını karşılasa bile önceki banka erken kapama cezası adı altında anaparanın %0,20 oranında ücret talep edebilir.
 • Kredi yapılandırma sürecinde kişinin bankalardan teklif alarak en düşük orana sahip bankayı tercih etmesi en avantajlı seçeneği bulmasını sağlar. Bankaların konut kredisi faiz oranları hesaplanması en doğru seçeneğin bulunmasını sağlar.
 • Konut kredisi yapılandırılırken tüm avantajlar ve dezavantajlar kişi tarafından hesaplanmalıdır. Aksi takdirde kişi yapılandırma sonucunda daha fazla tutar ödemek durumunda kalabilir. Bu hesaplamalara dosya masrafı, erken kapama cezası gibi harcamalar da dahil edilmelidir.
 • Bankaların borç yapılandırmak isteyenler için yapmış olduğu kampanyalar takip edilerek daha uygun faiz oranları ile ödeme yapmak mümkün olabilmektedir. Kredi yapılandırma işlemi yapılırken ödeme planı oluşturularak 48 ay vadeli olarak borç transferi sağlanabilir.

Konut Kredisini Yapılandırmanın Faydaları Nelerdir?

Konut kredisi yapılandırılırken kişinin avantajları göz önünde bulundurulur. Kişinin var olan kredisi yapılandırma sonucunda daha düşük faiz oranları ile değerlendirilmeye alınır. Kişinin konut kredisinin taksit sayısında azalma meydana gelebilir. Böylelikle daha kısa sürede ödeme tamamlanır.

Yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse ne olur bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Konut Kredisi Hangi Bankalardan Yapılandırılabilir?

Konut kredisi borcu yapılandırılırken hangi bankaların bu işlemi yaptığı öğrenilerek seçim yapılmalıdır. Borç transferi hizmeti veren birçok banka bulunur. Ancak konut kredisi yapılandırılırken en çok tercih edilen bankalar aşağıda yer almaktadır;

 • Akbank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • Halkbank
 • Garanti BBVA
 • ICBC ING Bank
 • İş Bankası
 • TEB
 • Vakıf Bank
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası
Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir