Konut Kredisinde Açılış ve Kapanış İşlemleri Hangi Adımlardan Oluşur

acilis-ve-kapanis-islemleri

Konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken ve belki de akla en çok takılan süreç, açılış ve kapanış işlemleridir. İlk taksidin ne zaman yatırılacağı, son taksit ve kapanış işlelerinin hangi adımlardan oluştuğu tüketici için oldukça önemli bir konudur. Konutkredisi.com.tr olarak size bu konu hakkında bir rehber hazırlayarak, kredi sürecinizde yaşayacağınız problemleri en  aza indirmeyi amaçlıyoruz.

Konut Kredisi Açılış İşlemleri

Kredi açılış işlemleri, tapu işlemlerinizden önce veya sonra yapılabilir. Önemli olan nokta tapu işemlerinizin sekteye uğrayıp uğramadığıdır. Eğer bu işlemler uzarsa ve siz kredi açılış işlemlerinizi yaptırmışsanız bankaya ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak faiz oranlarında bir yükselme olursa da faiz oranınız değişmez ve bu durumda karlı çıkabilirsiniz. Taşıdığı risklerden dolayı tapu işlemi bitmeden kredi açılış işlemlerini başlatmak pek tavsiye ettiğmiz bir durum değildir.

Ödeme planınızı belirleyip imza attıktan sonra kredi açılışınız yapılmış olacak. Banka, kredi açılışını yaptıktan sonra çektiğiniz miktarı hesabınıza ipotekli olarak yatırılacak ve tapu işlemleri beklenecek. Tapu işlemlerinizin sonuçlandırılmasıyla beraber hesabınızdaki paranın ipoteği kaldırılır, satıcının hesabına yönlendirilir ve kredi açılış işlemleriniz böylelikle tamamlanmış olur.

Konut Kredisi Kapanış İşlemleri

Konut kredisinde ödeyeceğiniz son taksit, açılış işlemi hangi tarihte yapıldıysa onu takip eden ayın, aynı günü ödenmesi gerekmektedir. Son taksit yatırıldığında banka için konut kredisi kapanmış olur, ancak evinizin üzerinde bankanın ipoteği olduğunu sakın unutmayın. Bunun için bankadan ipotek kaldırma yazısı almak zorundasınız. Birçok banka bu işlem için sizden ücret talep edebilir. BDDK, tarafından düzenlenen yeni uygulama ile 2014 Ocak’tan sonra bu ücreti ödememe hakkına sahip olduğunuz gibi bankaların sizden ipotek fek ücreti talep etmesi de yasal olmayacaktır. Bu hususa dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kapanış işlemlerinde banka tarafından verilen ipotek kaldırma yazısı tapuda gözden kaçabiliyor ve eviniz üzerindeki ipotek sistemden kaldırılmamış olabiliyor. İleride bir problem yaşamamak adına, sizin bizzat gidip kontrol etmenizde fayda olduğunu belirtmeliyiz.

Konut kredisi süreçleri, kullanılan yüksek meblağdaki kredi miktarından dolayı her aşamada dikkat edilmesi gereken işlemlerdir. Bunun için mutlaka uzman bir danışman tarafından yönlendirilmeniz sizin için avantaj olacaktır. Ancak herhangi bir danışmanlık almadınız ve aklınıza süreç ile ilgili sorular takılıyorsa Konutkredisi.com.tr | Blog’un mail adresine üye olabilir ve gelişmelerden güncel haberdar olabilirsiniz. Üye olmak için aşağıya mail adresinizi bırakmanız yeterli olacaktır.


Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir