Konut Kredisinde Ara Ödeme Yapılabilir Mi?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler yeterli miktarda nakitleri olmadığı takdirde bankaların vermiş olduğu konut kredisinden faydalanmaktadırlar. Konut kredilerinin de kendi içlerinde ödeme türleri vardır. Aylık eşit taksitlerle ödeme, artan taksitlerle ödeme ve esnek ödeme seçenekleri bu türlere örnektir. Tüketiciler kendi gelirlerine en uygunu hangisiyse o ödeme seçeneğinden yararlanırlar.

Konut kredisi kullanan tüketicinin ilerleyen dönemlerde eline bir miktar toplu para geçtiğinde bankaya ara ödeme yapıp yapamayacağını merak eder. Konut kredisi kullananların mevzuat gereği yasal hakları bulunmaktadır. Mevzuata göre tüketiciler dilerlerse ara ödeme yapabilecekleri gibi vadesi gelmemiş birkaç taksiti de ödeyebilirler ve borçlarının tamamını da kapatabilirler.

Ara Ödeme Nedir?

Konut kredisi kullanılan bir bankada geri ödemeler aylık olarak ödenmektedir. Her ay düzenli bir şekilde ödenen aylık ödemenin dışında ekstra ödemelere ara ödeme denmektedir. Yapılacak olan ara ödemeleri daha önceden belirleyebildiğimiz gibi belli bir dönem belirtmeden de ödeme yapılabilmektedir.

Konut kredisi kullanım masrafları hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ara Ödeme Avantajları

Konut kredisinde ara ödeme yapıldığı takdirde bazı avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazıları ise:

• Ara ödeme yapıldığında taksit sayısında düşüş olur.

• Toplu miktarda ödeme yapıldığında taksit sayısının yanında faiz tutarı da azalmaktadır.
Ara ödemeleri önceden belirleyip planlama yaparak ödeme yapmak en sağlıklı olandır.

Ara Ödemenin Hesaplanması

Ara ödemeyle ilgili genel olarak yanlış bilinen şey ise yapılacak olan ara ödemenin toplam borçtan düşeceğidir. Fakat normal aylık ödeme içerisinde ana para dahil olmak üzere faiz, kaynak kullanımı destekleme fonu ve banka sigorta muameleleri vergisi gibi kalemlerde yer almaktadır. Bu kalemler her ödemede farklı yüzdelerle hesaplanıp aylık ödeme sabit kalmaktadır. Ara ödemeler ise toplam anapara borcundan düşmektedir.

Ödemelerinde faiz oranları sabit olan bir tüketici bir ya da birden fazla vadesinden önce ödeme yapar ise sözleşmede belirtmek suretiyle banka tüketiciden erken ödeme tazminatı alabilmektedir.

Konut kredisi ara ödeme tazminatı Gümrük ve Ticaret bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Eğer konut kredisinin kalan süresi 36 aydan az ise %1, 36 aydan fazla ise %2’yi geçmemektedir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir