Konut Kredisinde Ekspertiz Süreçleri

ekspertiz-surecleri

Ekspertiz süreci, konut kredisiyle hayallerindeki eve ulaşacak ziyaretçilerimizin en çok merak ettiği konulardan biri. Kredi miktarnın belirlenmesinde rol oynayan bu önemli işlemin nasıl gerçekleştiğine dair sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Konut kredisi başvurunuz değerlendirilirken bir çok etken göz önünde bulundurulur. Bunlardan biri de satın alacağınız konutun değeridir. Çünkü kullanacağınız kredi, satın alacağınız evin değerinin sadece %75’ini kapsamaktadır.  Mortgage yasasına göre bu değer biçme işlemi bağımsız kuruluşlarca gerçekleştirilmelidir. Bankalar yasa gereği tarafsız gayrimenkul değerleme şirketlerinden bu hizmeti satın almaktadır. Yani evinize değer biçmeye gelen eksper, bankanın personeli değil aksine bağımsız bir kuruluşun görevlisidir. Görevlendirilen eksper, lisanslı konut değerleme uzmanı ya da lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olmak zorundadır. Aksi durumlarda konutunuza biçilecek değer beklenenden düşük çıkabileceği gibi sonrasındaki işlemlerde sıkıntı yaşama ihtimaliniz de artar.

Unutmadan bazı istisnai durumlarda konutun %100’üne kadar kredi kullandırılabildiğini de hatırlatmak gerekir

Hazırlık Aşaması

Eksper, görevlendirildiği konut için detaylı bir inceleme yapmak zorundadır.  Bu inceleme kapsamında öncelikle konut ile ilgili aşağıdaki bilgiler toplanır;

  • İnşaat durumu (evin yüzde kaçının tamamlandığı),
  • Gayrimenkulun metrekaresi ve yaşı
  • Konutun bulunduğu il, ilçe ve semt,
  • Çevresindeki konutların değerleri,
  • Gayrimenkulün inşşat maliyeti.

Toplanan bu bilgilerin ardından işlemler tapu dairesinde devam eder. Tapu dairesinde taşınmazın üzerinde herhangi bir ipotek, şehr, irtifak hakkı olup olmadığı ve bu durumun kredi verilmesi durumunda herhangi bir sorun oluşturup oluşturmadığı araştırılır. Sonrasında ilgili belediyede, taşınmazın projesi, ruhsatı, varsa tutanakları gibi incelemeler yapılır ve hazırlık süreci de tamamlanmış olur.

Rapor Aşaması

Hazırlık sürecinden sonra rapor aşaması başlamaktadır. Hazırlanan rapor sonrasında bankaya gönderilir ancak her bankanın rapor formatı farklıdır. Bu  formata uygun tamamlanan ve gönderilen raporlar banka tarafından incelemeye alınır. İnceleme sonrasında eğer rapor onaylanırsa, kredi tutarı tüketiciye iletiliyor. Tüketici, bankadan ipotek tesisine ilişkin belgeleri alıyor ve tapu işlemleri başlıyor.

Konut kredisi, takip ve dikkat gerektiren süreçlerden oluşmaktadır. Bu süreçlerde uzman bir danışmandan destek almanız işlemlerinizi kolaylaştıracak ve evinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Konutkredisi.com.tr, bu danışmanlık hizmetini sizlere ücretsiz sunmakta ve tüm konut kredisi süreçlerinizde size destek olmaktadır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment