Konut Kredisinde Erken Ödeme Cezası Kalktı!

erken-odeme-cezasi-kalkti

Konut kredisi kullanan ve borcunu erken ödeme ile kapatmak isteyenlerin yüzü gülüyor. Çünkü yapılan bir düzenleme ile bankaya erken ödemede bulunulması halinde bankalara tanınan “erken ödeme tazminatı” alma hakkı kaldırıldı. Düzenleme sabit faizli konut kredisi kullananları kapsamıyor. Sadece ihtiyaç kredisi ile değişken faizli konut kredisi kullananların erken ödeme yapması durumunda ceza ödemesi uygulaması kaldırıldı.

Bu kapsama tüketici kredileri de alındı. Yani tüketici kredisi kullanarak erken ödeme yapmak isteyenler ceza ödemesi ile artık karşı karşıya kalmayacak. Toplam 88 maddeden oluşan kanun tasarısında hükümet ve muhalefet uzlaştı. TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşme ile ilgili maddeler yasaya bağlandı. Ancak bankalar ve talep edilen kredilere dair ödeme kurallarının tamamı karara henüz bağlanmadı. Her an tüketicilerin yüzünü güldüren yeni bir müjde gelebilir.

İşte kaldırılan o madde!

Yasalardan çıkarılarak tarihe karışan hüküm ise şöyle: “Belirli bir süreli kredinin erken ödenmesi durumunda, kredi veren erken ödeme tazminatı talep edebilir. Bu tazminat, erken ödeme ile kredi sözleşmesinin sona erme tarihi arasındaki sürenin bir yılı aşmaması durumunda erken ödenen kredi tutarının binde beşini, bir yılı aşması halinde yüzde birini aşamaz. Tazminat öngörülen faiz tutarını aşamaz.”

İşte bu madde artık değişken faizli kredi sözleşmeleri ile tüketici kredisi sözleşmelerinde yer almayacak. Peki, neden böyle bir düzenleme yapıldı? Reuters’e yapılan bir açıklamaya göre tüketicilerin ellerine geçen toplu parayı öncelikle borçlarını kapatmak için kullanmalarının teşvik edilmesi öncelikli amaç oldu.  Bu sayede borç sarmalının azalması hedefleniyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir