Konut Kredisinde Erken Ödeme Yapılabilir Mi?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu bir kredi türü olan konut kredisi, hayallerimizdeki eve ulaşmamıza imkan sağlıyor. Bazı durumlarda konut kredisi kullanmış olan kişiler konut kredilerini vadesinden önce kapatmayı düşünebilirler. Fakat çoğu kişinin aklında bu aşamada soru işaretleri oluşabiliyor. Acaba konut kredisinde erken ödeme mantıklı mı? Erken kapatıldığında ceza ücreti alınır mı? Bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Konut Kredisini Erken Ödemenin Cezası Var mı?

Konut kredilerinde ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi ve taşıt kredilerine göre daha farklı bir sistem uygulanmaktadır. Konut kredisi harici kredi türlerinde erken ödeme ile kapatılmak istendiğinde, toplam kredi miktarında indirime gidilirken, uzun vadeli konut kredilerinde ise tam tersi bir işlem uygulanmaktadır. Konut kredisinde erken ödeme yapılmak istendiğinde tüketiciye erken ödeme cezası uygulanmaktadır.

Son yapılan düzenlemelere göre tüketici eğer sabit faizli konut kredisi almışsa bankalar tarafından erken ödeme cezası uygulanabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise kredi sözleşmenizde “erken ödeme cezası” ibaresinin bulunup bulunmadığıdır.

Konut kredisinde ara ödeme yapılabilir mi? öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut Kredisinde Erken Kapatma Cezası Nedir?

Tüketicinin kullanmış olduğu konut kredisinin tamamını veya 1 aylık taksit bedelinden daha az olmamak şartıyla taksit ödemesini vadesi gelmeden önce ödenmesi durumunda banka tarafından uygulanan cezaya konut kredisi erken ödeme cezası denilmektedir.

Gümrük Ticaret Bakanlığının, Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği ile düzenlenmiş olan erken ödeme cezasında; eğer tüketicinin kalan borcunun vadesi 36 aydan az ise en fazla yüzde 1, eğer tüketicinin kalan borcunun vadesi 36 aydan fazla ise en fazla yüzde 2 kapatma cezası banka tarafından uygulanmaktadır.

Bankalar Neden Erken Kapatma Cezası Uygular?

Bankaların bu cezayı uygulamasının sebebi; uzun vadeli konut kredilerinde, kredi verilme aşamasında imzalanan uzun vadeli sözleşmenin tek taraflı olarak bozulduğu ve bu durumda banka faiz gelirinin düşmesi olarak gösterilmektedir.

Konut Kredisi Türleri Nelerdir?

Konut kredileri türlerine göre kendi aralarında ayrılmaktadır. Sabit faizli konut kredisi, değişken faizli konut kredisi ve düşen-artan konut kredisi olarak üçe ayrılır. Hızla değişen ekonomik koşullardan dolayı en sık kullanılan konut kredisi türü, sabit faizli konut kredisidir. Diğer konut kredisi türleri sabit faizli konut kredisi kadar tercih edilmemektedir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir