Konut Kredisinde Eşin Sicil Durumu

konut-kredisinde-esin-sicil-durumu

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin eşinin banka sicil durumu yani KKB’si önemlidir. Bunun nedeni konut kredilerinde toplam hane halkı gelirine ve giderine göre kredi verilmesidir. Kredi alacak eşin banka sicil durumunda herhangi bir problem yoksa diğer eşin sicil durumunda güncel bir aksama olup olmadığına bakılır. Buna göre banka durum değerlendirmesi yaparak kredi talebini tahsis birimleri olumlu veya olumsuz sonuçlandırır. Eşlerin kredi borçlarının veya aksamalarının olması durumlarını açıklayalım.

Eşlerden birinin kredi borcu olması durumunda

Eşlerden birinin kredi borcu varsa banka toplam gelirden kredi borcunu düşerek kredi talebini değerlendirecektir. Gelir durumunuz istediğiniz kredi için yeterli dahi olsa banka kredi talebinizi riskli olarak görebilir. Bunun nedeni çekilen her kredinin bir risk durumu taşıması ve bankaların tahsislerinin buna göre değerlendirmesidir. Kredi borçlarınız varsa önemli olan ne kadar geliriniz olduğu değil ne kadarını belgelendirmiş olmanızdır.

Türk Medeni Kanunun ilgili maddesinde eşinizin izni olmadan kredi başvurusunda bulunamıyorsunuz. Kredi başvurusunda bulunmanız için eşinizin izni gerekmektedir. Hesapkurdu’nda yer alan “Eş Muvafakatnamesi” yazısı ile kredi başvuruları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eşlerden birinin bankada güncel aksaması olması durumunda

Eşlerden birinin bankalarda güncel aksaması mevcut ise kredi başvurusunda bulunmamanız faydalı olacaktır. Bunun nedeni banka kredi talebinizi reddedecek ve bu durum diğer bankalar tarafında görülebilecek olmasıdır. Bankalarda kredi talebeniz ret olması durumunda kredi siciliniz olumsuz olarak etkilenecektir. Bu durumlarda kredi güncel aksaması kapatılıp düzene girdikten sonra başvuru yapılması gereklidir.

Önemli olan bankalara bu kredi ödeyebileceğinizi geliriniz ve daha önceki banka çalışmalarınız ile sunmanızdır. Evi ipotek olarak veriyorum bankanın bir riski yok olarak durumu değerlendirmek, doğru bir yaklaşım değildir. Daha detaylı bilgi ve ücretsiz danışmanlık için www.hesapkurdu.com.tr adresini bakabilirsiniz.

Bu yazı Blog Yazarlığı Programı üyemiz Hesapkurdu (İbrahim Çolak) tarafından Blog.konutkredisi.com.tr adresimiz için hazırlanmıştır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir