Konut Kredisinde Ortak Tapu İşlemleri

tapu

Konut kredilerinde tapu işlemleri oldukça merak edilen, sorulan konuların başında geliyor. En sık karşılaştığımız soru ise ortak tapu işlemleri. Bu hafta konut kredisi rehberin size bu konuyu açıklayacağız.

Öncelikle krediye uygun bir konutun tapusunun birden fazla kişi adına çeşitli oranlamalar ile paylaştırılabileceğini belirtmek gerekir. Gerçekleşen bu işlem, ortak tapu olarak nitelendirilir.  Bankalar sizin istediğiniz ile veya bankanın kredi şartı olarak sunması sonucunda, ortak tapulu krediler kullandırabilir. Bankalarda ortak tapu genellikle gelir yetersizliği veya kardeşlerin arasında yapılan kredi işlemlerinde tercih edilir.

Peki ortak tapu işlemleri gerçekleştirilirken nelere dikkat etmeli, işte mutlaka bilmeniz gerekenler:

  • Ortak tapu yapabilmek için akrabalık ilişkisi aranmamaktadır. Akraba olmayan kişilerde ortak tapu yaparak kredi kullanabilirler.
  • Ortak tapu işleminde bankalar kişilerin adına ayrı ayrı krediler açarlar. Ama ipotek konutun tamamına konduğu için  kişiler birbirinin borcundan da sorumlu olurlar.
  • Kaç kişinin ortak tapu yapabileceği bankalarda net değildir. Bankaların Tahsis birimleri başvuran kişileri inceler ve buna göre karar verirler. Ancak akrabalık ilişkisi yoksa 2 kişiden fazla olması bankalar tarafından onay almasına zorlaştırır.
  • Tapu işlemlerinde  ek  bir masraf çıkmıyor. Toplam alıcı masrafı, ikiye bölünerek tapuya ödeniyor.
  • Bankalar ortak tapularda faiz oranı ve masrafı değiştirebilirler. Genellikle çok fazla olmamakla birlikte ek masraflar olabiliyor.
  • Ortak tapu yapacak kişilerden biri, bankanın kredi politikasına uymuyorsa ortak tapu işlemine banka onay vermez.
  • Eşlerde ortak tapu ile kredi kullanabilirler. Eşlerinde  krediye uygunluk şartı aranmaktadır.

Ortak tapular çoğunlukla kardeşler arasında yapılan bir işlemdir. İkametleri farklı olan kardeşler arasında sıklıkla kullanılır. Bankaların çoğunluğu ortak tapu işlemde herhangi bir zorluk çıkartmamaktadırlar.  Daha detaylı bilgi için uzmanlara danışabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir