Konut Kredisinde Zorunlu Deprem Sigortasının Önemi

Ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz bir dönemde Van depremi acılarımızın katlanmasına neden oldu. Ülkemizin her yerinde insanlar seferber olup ellerinden geldiğince depremzedelere yardım etmeye çalışıyorlar.

Biz de elimizden geldiğince temel yardımlarımızı yaptıktan sonra iş alanımızı doğrudan ilgilendiren bir konuda hem deprem bölgesindeki vatandaşlarımızı, hem de -umarız ki olmaz- ama olası bir deprem durumunda mağdur olmamaları açısından ev sahibi olan, olmayı düşünen herkesi bilinçlendirmek istedik.

Konut kredisi ile ev alırken “konut sigortası” ve “DASK” olarak bilinen “zorunlu deprem sigortası” zorunlu olarak yapılmaktadır. Aslında ev alırken fazladan masraf olarak görülen bu sigortaların önemi maalesef bu gibi felaket durumlarında ortaya çıkıyor. 1999 Marmara depreminin yarattığı büyük yıkımın ardından olası hasar durumlarında devletin yeniden inşa ve onarım maliyetlerini azaltmak, halkın da mağdur olmasını önlemek amacıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu(DASK) kurulmuş ve zorunlu deprem sigortası kararı yürürlüğe girmiştir. Zorunlu deprem sigortası yaptırdığınızda deprem ve depremin sebep olduğu yer kayması, tsunami, infilak, yangın gibi durumlara karşı kendinizi DASK’ın bu sigorta için 1 Ocak 2011’de belirlediği azami tutar olan 150.000TL’ye kadar güvence altına almış olursunuz. Sigorta kapsamı sadece yıkılan evleri değil hasar oluşan evleri de içermektedir. Böylece evinizde oluşan hasarın onarım bedelini sigortanızdan karşılayabilirsiniz.

Konunun önemini daha iyi kavramak için birkaç gün önce yaşadığımız bir durumdan bahsetmek istiyorum. 23 Ekim’deki yıkıcı deprem yaşanmadan önce Van’daki bir müşterimizin konut kredisi kullanarak ev sahibi olmasını yardımcı olduk. Ancak evini aldıktan sonra daha 2 gün geçmeden depremi yaşadı.

Müşterimiz bizi arayarak evinin yıkılmadığı ancak birtakım hasarlar oluştuğundan bahsetti ve bu konuyla ilgili neler yapılabileceğini öğrenmek için bize danıştı. Öncelikle şunu belirttik; maalesef böyle durumlarda satışın veya kredinin iptali gibi seçenekler mevcut değil. Bu da zorunlu deprem sigortasının önemini gösteriyor. Müşterimiz kredisini kullanırken zorunlu deprem sigortası yapıldığı için şu an sigorta acentesinden evinde oluşan hasarın karşılığını tazmin edebiliyor.

Burada küçük ama önemli bir konuyu da hatırlatmadan geçmemek gerek. Bankalar bazı durumlarda zorunlu sigortaların kredi kullandırımından daha sonra yapılabilmesine imkân tanıyorlar. Kimse yarın deprem olup evinin hasar göreceğine inanmak istemez ama bu riski almamak için kredi sözleşmesini imzalarken sigortaların da yapılmış olduğundan emin olunmasında fayda var.

Can Batur

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Adet Yorum