Konut Kredisini Güncel Faiz Oranlarına İndirme

kentsel-donusum-bayraktar

Yapılandırma veya konut kredisini başka bankaya transfer etme işlemi ile güncel faiz oranlarına indirilebilir. Yapılandırma ya da Transfer işleminde belirli masraflar ve şartlar mevcuttur. Şimdi bu şartlara detaylı olarak inceleyelim:

Konut Kredisi yapılandırma

Konut kredisini çektiğiniz bankanın güncel faiz oranına indirilmesidir. Aynı konut kredisini çektiğiniz zaman olduğu gibi çeşitli masraflar ve şartlar mevcuttur.

Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

– Mevcut konut kredinizde veya bankalara olan diğer ödemelerinizde (Kredi, Kredi kartı vb.) aksamalar oldu ise banka yapılandırma talebinizi reddedecektir.

– Banka sizden yapılandırma ücreti talep edecektir. Bu ücret kalan anaparanızın en fazla %2’sini kanuni olarak geçemez. Fakat bankalar sözleşmelerine istinaden sizden farklı ücretler talep etme hakkına sahiptir. Kredi yapılandırma ücretlerinin yasal olup olmadığını öğrenmek için, “Kredi Yapılandırma Ücreti Yasal mı?” yazımıza bakabilirsiniz.

– Yapılandırma işleminde konutunuza yeniden eksper gelmeyecek, tapuda yeniden işlem ve masraf yapmayacaksınız.

– Yeni konut kredisine verdiği faiz oranını yapılandırma için genellikle vermez. Verse dahi diğer bankaların faiz oranlarından daha fazla olabilir. Diğer bankaların faiz oranlarını araştırmak gereklidir.

– Yapılandırma işlemini bütün bankalar yapmamaktadır. Katılım bankaları kar payı ile kredi verdikleri için yapılandırma yapmazken, bazı bankalar ise kendi mevzuatları gereği yapılandırma yapmazlar.

Konut Kredisi Transfer

Konut kredinizi başka bir bankaya taşıma işlemi, transfer olarak nitelendirilir. Bankalarda bu işleme Risk Transferi denir. Kendi bankanız yapılandırma yapmaması veya diğer bankanın sizin için daha karlı olması durumunda kredinizi başka bir bankaya taşıyabilirsiniz.

Konut transfer işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız; “9 Adımda Konut Transferi/Refinansman” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Transfer işleminde bilinmesi gerekenler:

– Aynı yeni konut alımı gibi bütün işlemler tekrardan yapılacaktır. Eksper gelecek tapuda yeni bankanın ipoteği konulacaktır. Yeniden eksper ve tapu ipotek masrafı olacaktır. Ekspertiz ve tapuda ipotek masrafı dışında banka sizden dosya masrafı da talep edebilir.

– Transfer işleminde diğer bankada olan sigortalarınızı yeni bankanıza taşıyabilirsiniz.  Bu işlemde herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ama bazı bankalar diğer bankanın sigortasını kabul etmeyebilir. Detaylı olarak sormak gerekir.

– Bankaların transfer işleminde kampanyaları mevcuttur. Ekspertiz masrafı ve dosya masrafı almayabilir.

Hesapkurdu finans uzmanlarının analizine göre, konut kredisi yapılandırma daha kolay bir süreçtir. Ama transfer işlemi kadar karlı olmayabilir. Bunun temel nedeni bankaların yapılandırma için düşük faiz sunmamalarıdır. Masrafları ve faiz oranını hesaplayıp, hangi işlemin sizin için karlı olduğunu araştırmanız, sizin açınızdan faydalı olacaktır.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment