Konut Satışı En Çok Hangi Aylarda Olur? Neden?

konutsatisiKonut alımı, bireyler adına en önemli işlemlerden bir tanesi olmak ile birlikte özellikle evli çiftler, geleceklerini garantilemek ve bir an önce mal sahibi olmak adına konut alımına özen göstermektedir. Bu noktada her birey kendi geliri doğrultusunda bir ev almayı tercih ederken, bankalar da oluşturdukları kampanyalar ile kredi konusunda bireylere oldukça fazla yardımcı olmaktadır. Konut satışı hangi aylarda daha fazla olur diye düşünüldüğünde ise her yıl oluşturulan ev satış istatistiklerine bakmak doğru olmak ile birlikte bireylerin alım gücüne göre değiştiğini söylemek de doğru olacaktır.

Bahar Aylarında Satış Yüksek

Konut satışının en yüksek olduğu ayların bahar dönemlerini olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak nisan ve mayıs aylarında artış gösteren konut satışları, bireylerin en fazla konut sahibi olduğu ve konut kredisi kullandığı dönemler olarak adlandırılabilmektedir. Bu noktada kendilerine en doğru evleri seçmek isteyen bireylerin, bahar aylarında atağa geçtiğini söylemek ev satış raporları ile de onaylanmaktadır. Yine aynı şekilde yeni toplu konut projelerinin de bahar aylarında yoğunlaşması, bireylerin taleplerini karşılayabilmek farklı konut projelerinin gündeme gelmesi bahar aylarında olduğu için bireylerin ev alım işlemleri de ilkbahar aylarında yoğunlaşmaktadır. Ancak elbette bu noktada kesin bir tarih söylemek yeterli değildir. Her bireyin ev alım gücü farklı aylara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Faizlerinin Düşmesi En Büyük Etkenlerden

Ev alımlarının ilkbahar aylarında yoğunlaşmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi banka faizleri olarak gösterilmektedir. Bankalar, her yıl daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve kampanyaları ile müşteri elde etmek adına konut kredi faizlerini bahar aylarında düşürmekte ya da farklı kampanyalar düzenlemektedirler. Faizlerin düşmesi ise özellikle banka kredisi ile ev almak isteyen bireylerin ev kredilerine olan taleplerini de arttırmaktadır. Konut satışının bahar aylarında yoğunlaşmasının en büyük sebepleri arasında banka kredilerinin yanı sıra ekonomik değişimler de gösterilebilmektedir. Dolar ve euro gibi yabancı para birimlerinin bahar aylarında düşmesi, ev fiyatlarının azalmasına ve taleplerin artmasına yardımcı olabilmektedir.

Dalgalanmalar Söz Konusu Olabilir

En çok ev alımlarının bahar aylarında olduğu söylenmektedir. Ancak elbette ki bu durum her yıl farklılık gösterebilmektedir. Ev alımları bireylerin bütçelerine, ekonomik dalgalanmalara, banka kampanyalarına ve bireylerin alım gücüne göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ev alımlarının arttığı aylar konusunda kesin tarihler belirtmek doğru olmayacaktır. Bu konuda en iyi şekilde bilgi sahibi olabilmek adına yıl sonunda ev alım istatistiklerini ve raporlarını incelemek bireylere kesin sonuçlar vermektedir. Belirtilen sonuçların ise her yıl değişiklik gösterebildiğini belirtmekte fayda vardır. Konut satışı noktasında bireylerin maddi durum açısından zorlanmamaları adına en doğru ayda yatırım yapmalarında ve faiz oranlarını detaylı şekilde araştırmalarında fayda bulunmaktadır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir