Konut Satışları Bir Yılda %7 Azaldı

konutsatislari

Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre 2014’ün Şubat ayında 82.597 adet konut satış yapıldı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yaklaşık %7’lik bir düşüş gerçekleştiği görüldü. Öte yandan ilk defa satılan konutların adedi 38.074 oldu. Şubat 2014 verilerine göre  44.523 ikinci el konut ise el değiştirdi.

Geçtiğimiz sene 120 ay vadede %0,66’ya kadar gerilemiş olan faiz oranları Haziran ayı ile birlikte yükselişe geçmiş, yıl sonu rekabeti nedeniyle düşü yaşasa da yaşanan ekonomik belirsizlik oranları tekrardan yukarı yönde revize edilmesine sebep olmuştu. Son olarak Mart sonunda faiz oranları %1,06’ya kadar yükseldi. Durum böyle olunca tüketicilerin konut kredisine dolayısıyla da konut satışına olan ilgisi azaldı diyebiliriz. Bunun en büyük kanıtı konut satışlarında Şubat 2014 verilerine göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %7’lik bir düşüşün yaşanması. Aynı veriler bize İstanbul’da da %17 gibi ciddi bir düşüşün gerçekleştiğini gösteriyor.

TÜİK istatistiklerine göre konut satın alanların tercihi sıfır evlerden yana. Her ne kadar ikinci el ev satışı üst sıralarda yer bulsa da, yeni eve olan ilgi geçen yıla oranla daha çok arttı. Bu yıl Şubat ayında satın alınan konutların %46,1’i sıfır evlerden oluştu.

Konut kredisi kullanılarak yapılan satışların genele oranı %29,1 olarak gerçekleşirken en yüksek paya yine %25 ile İstanbul sahip oldu. Öten yandan toplamda 24.059 konutun satışı kredi ile yapıldı. Bu oranın geçtiğimiz aylara göre azalmış olmasında ekonomideki belirsizliklerin yarattığı faiz artışı ve seçimler etkili oldu diyebiliriz.

Güncel faiz oranları ile bütçenize uygun kredi tekliflerine ulaşmak için “Hesapkurdu; Konut Kredisi” sayfasında bulunan formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Hesapkurdu Analizine Göre Mart’ın Son Haftasında Konut Kredilerinde Faiz Oranları Arttı

Konut kredisinde faizler geçtiğimiz hafta 2 baz puan arttı. 10 yıl vadede Hesapkurdu’nda en uygun faiz oranı %1,06 olarak gerçekleşirken ödenen aylık taksit tutarı da 15 TL artarak 1.477 TL oldu. Kısa vadede oranların değişmediği tabloda uzun vadede de artış yaşandığını görmek mümkün. 100.000 TL konut kredisi için hazırladığımız piyasadaki en uygun kredi tekliflerinden derlediğimiz tablomuzu aşağıda inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak ve başvurmak için internet sitemizi ziyaret edebilir, 0212 911 12 12 numaralı numaradan bizi arayabilirsiniz.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir