2013’te Konut Satışlarının %42’si Konut Kredisiyle Yapıldı

TUIK Konut Satış İstatistikleri 2013 1. Çeyrek raporu yayımlandı. Rapora göre 2013 ilk çeyreğinde Türkiye’deki tüm konut satışlarının %42’si konut kredisiyle yapıldı. TUIK’in satış verilerini topladığı kurum olan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tapu el değiştirme istatistiklerini genişletmesiyle Konut Satış İstatistikleri Raporu’nda ilk defa ipotekli-ipoteksiz satış ayrımına gidildi. Bu ayrım her ilde konut kredisi aracılığıyla kaç konut satışı yapıldığının bilinmesinin önünü açtı.

2013 ilk çeyreğinde toplam konut alım-satımının beşte biri İstanbul’da yapıldı

Bu yılın Mart ayı sonuna kadar Türkiye’de satılan toplam 273.826 el değiştirdi. En çok konut satışının yapıldığı il 58.682 satışla İstanbul oldu. Bu rakam Türkiye’de satılan konutların %21.4’üne tekabül ediyor. Konut el değiştirme rakamlarında İstanbul’u toplamdaki %12.7 payıyla Ankara ve %6.4 ile İzmir izledi. Türkiye’de en az konutun el değiştirdiği il 9 konut ile Hakkari oldu. Hakkari’yi 18 konut ile Ardahan ve 37 konut ile Bayburt takip etti.

Konut kredili satışların tüm satışlara oranı %42

Türkiye’de satılan 273.826 konuttan 115.508’i konut kredisiyle, geriye kalan 158.318’i ise ipoteksiz olarak gerçekleşti. Kredili satışların toplam payına oranı %42 oldu. İstanbul, İzmir ve Ankara’da bu oran sırasıyla %47, %46 ve %48 olarak Türkiye ortalamasının üzerinde kaldı. Türkiye’de konut kredisi sisteminin en yaygın olarak kullanıldığı iller ise Bartın, Denizli ve Tokat oldu. Buna göre Bartın’da satılan konutların %53’ü konut kredisiyle alınırken, Denizli ve Tokat’ta da satılan konutların yarısından fazlası konut kredisiyle alındı.

Konut kredisi yaygınlığının en düşük olduğu iller genel olarak Doğu Anadolu Bölgesi’nde

2013 ilk çeyreğinde Hakkari’de konut satışlarının hiçbiri konut kredisiyle yapılmadı. Ağrı, Bingöl ve Şırnak’da konut kredisiyle satışların toplam satışlara oranı sırasıyla %14, %16, ve %22 ile Türkiye’deki en düşük oranlar oldu. Yalova, Nevşehir, Afyon, Kırıkkale ve Kütahya da diğer Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illeri yanında konut kredili satış oranında %30’u geçemeyerek ortalamanın oldukça altında kaldılar. Ancak Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri konut kredisi hacim artışında Türkiye ortalamasının çok üstünde kalarak gelecek vaat eden iller arasına girdiler (bakınız: Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2013 1. Çeyrek Raporu)

Konut kredili satışların  dörtte biri İstanbul’dan!

TUİK’in yeni verileri üç büyük şehirle diğer şehirler arasındaki farklılıkları da gözler önüne serdi.

Şehir Toplam Konut Satışındaki Pay Konut Kredili Konut Satışındaki Pay Türkiye Konut Kredisi Hacmindeki Pay
İstanbul 21,4% 23,7% 34,3%
Ankara 12,7% 14,5% 17,7%
İzmir 6,4% 7,0% 7,4%

Tabloya göre üç büyük şehirlerde konut kredileri diğer şehirlere göre hem daha büyük sayıda hem de daha büyük miktarlarda kullanılıyor. Örneğin Türkiye’dek toplam konut satışlarında payı %21.4 olan İstanbul’un ipotekli satışlardaki payı %23.7, konut kredisi hacmindeki payının ise %34 olduğu BDDK verilerinden biliniyor. Bu durum hem büyük şehirlerle diğer şehirler arasındaki konut fiyatı farkına işaret ederken, bir yandan da bize Anadolu’da konut kredilerinin yaygınlaşma potansiyeli olduğunu söylüyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir