Konut ve İhtiyaç Kredilerinin Düşük Tutarlarda Karşılaştırılması

konut-kredisi-ihtiyac-kredisi-karsilastirma

Hayallerindeki eve ulaşmada düşük tutarlara ihtiyacı olan kullanıcılarımız, en büyük sorunu çekeceği krediye karar verirken yaşıyor. İhtiyacı olan miktarın az olmasından dolayı ihtiyaç kredisi mi yoksa konut kredisi mi çekmesinin kendisi için avantajlı olacağını konusunda kararsız kalıyor. Bununla birlikte hangi kredi türünün daha avantajlı olduğunu hesaplayamadığı için aldığı kararlar sonucunda bazen zarar edebiliyorlar. Konutkredisi.com.tr olarak sizin için örnek bir hesaplama ile hangi kredi türünün düşük tutarlarda daha avantajlı olduğunu açıklamaya çalışacağız.

  • Aradığı evi bulmuş ve sadece 30 bin TL’ye ihtiyacı olan bir kullanıcı üzerinden durumu anlatalım. Bu kullanıcı eğer  konut kredisi kullanırsa aşağıdaki gibi bir hesaplama ortaya çıkacaktır:
Aylık Ödeme 982 TL
Toplam Komisyon ve Dosya Masrafı 0 TL
Ekspertiz Masrafı 600 TL
İpotek Masrafı 200 TL
Faiz Dahil Toplam Masrafınız 6.178 TL
Toplam Geri Ödemeniz 36.178 TL

Bu tablo 30.000 TL kredi için 36 ay vade ve %0,92 faiz oranı ile hesaplanmıştır. Tablo toplam maliyeti en uygun olan teklifi incelemektedir. 36 ay vade kullanılmasının nedeni ihtiyaç kredileriyle karşılaştırma yapabilmek içindir. İhtiyaç kredilerinde yeni düzenlemeyle birlikte en fazla 36 aya kadar kredi kullanılabilmektedir.

  • Eğer bu kullanıcı ihtiyaç kredisi kullanmak isterse ise aşağıdaki gibi bir hesaplama ortaya çıkacaktır:
Aylık Ödeme 1.075 TL
Toplam Faiz 7.537 TL
Toplam Masrafları 925 TL
Vergiler 1.507 TL
Toplam Geri Ödemeniz 39.295 TL

Bu tablo 30.000 TL 36 ay vade %1,21 faiz oranı ile hesaplanmıştır. İki durum da incelendiğinde çekilecek konut kredisinin daha avantajlı olduğunu ve kullanıcının konut kredisi çekmesi durumunda 3.117 TL karda olacağını görebiliyoruz. Hesaplamaların hepsi Konutkredisi.com.tr ve Ihtiyackredisi.com.tr üzerinden en uygun kredi teklifleri kullanılarak karşılaştırılmıştır.

Karşılaştırma Yaparken İhtiyaç Kredilerindeki Vergileri Unutmayın

İhtiyaç kredisinin aylık ödemesinin konut kredisine göre yüksek çıkmasının nedenlerinde biri de vergilerdir. KKDF ve BSMV vergilerinde konut kredisi muaf tutulurken ihtiyaç kredisi faiz oranına 0,20 oranında vergi geliyor. Öte yandan konut kredisi dosya masraf kalemlerinden ekspertiz raporu ve konut sigortaları sizin ilerde sıkıntı yaşamamanız için önemli bir husustur.

Sonuç olarak konut alımında 25.000 TL üzeri krediler için konut kredisi daha karlı bir kredi türüdür. Daha detaylı bilgi ve uygun faiz oranları için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment