Konutkredisi.com; 03-09 Şubat Kredi Sektör Özeti

Kredi sektörü 2014’ün ilk günlerinden bu yana oldukça hareketli dönemler geçiriyor. Blog.konutkredisi.com.tr olarak size haftalık kredi sektörü özeti sunduğumuz bu yazı dizimizle finansal kararlarınıza yön verebileceğinizi düşünüyoruz. Peki geçtiğimiz hafta sektörde neler yaşandı?

Rapor: Krediyle Ev Satın Alacak Ailelere Kötü Haber

Aralık ayından Ocak ayına geçişte zaten ortalama 12 baz puan yükselmiş olan konut kredisi faiz oranları geçen hafta sadece bir hafta içinde 10 baz puan daha yükseldi. Bu yükseliş 100 bin TL kredi için 10 yıl vadede ikinci bir 9 bin TL artış anlamına geldi. Yani Aralık ayına göre 100 bin TL kredinin toplam geri ödemesi 18 bin TL aylık taksiti ise 160 TL artmış oldu.

Satın almak istediğiniz konutun sadece %80’ine kredi kullanabiliyorsunuz. Gelirinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi kullanabileceğinizi, “Ne Kadar Kredi Çekebilirim” hesaplama aracı ile öğrenebilirsiniz.

Konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi kullanmak önemli bir finansal karar. Gelirinizin sadece %45’ni kredi taksitlerine ayırabilecek olmanız ise bu kararı daha da önemli kılıyor. Kredi kullanmak için gösterdiğiniz gelire ilave olarak bankalar sizden ek gelir veya kefil beyan etmenizi de isteyebilir. Bu özellikle konut kredilerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Haber: Kira Zam Oranları %5,2’nin Üzerine Çıkamıyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ayın 3ünde yayınlanan Üretici Fiyat Endeksi’ni yayınlar. Bu endeks, ülke ekonomisinde üretimi yapılan mal ve hizmetlerin üretici düzeyinde oluşan fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak değişimleri ölçen bir fiyat endeksidir. 3 Şubat 2014 tarihinde; Ocak 2014 dönemine ait açıklanan ÜFE oranlarına göre, kira zam oranları yüzde 5,22 oranının üzerine çıkamıyor.

Duyuru: Finansbank En Uygun Oranlarıyla konutkredisi.com.tr’de

Tüketicilerin ihtiyaç kredisi ürünlerini karşılaştırıp kredi başvurusu yaparak anında cevap alabildiği konutkredisi.com.tr’de banka ağımızı genişletmeye de devam ediyoruz. Son olarak konut kredisinde destek hizmet sözleşmesi kapsamında çalıştığımız Finansbank ihtiyaç kredisinde de anlaşmalı olduğumuz bankalar arasına katıldı ve her ay yüz binlerce kişinin kredi araştırması yapıp kredi kullandığı bu platformdan pay almaya başladı.

Haber: Hatalı Girilen Sigara Fiyatları Düzeltildi, TÜFE Arttı

TÜİK, sigara fiyatlarının yanlış girilmesi sonucu ocak enflasyonunda hata yaptıklarını açıklayarak özür diledi. Hatanın düzeltilmesiyle Ocak ayında yüzde 1.72 olarak açıklanan TÜFE yüzde 1.98’e yükseldi.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir