Konutta Yeni KDV Oranları Belirlendi

Yeni konutların satışında uygulanan KDV oranlarına ilişkin değişiklik uzun süredir bekleniyordu. Bu oranları belirleme konusunda geçtiğimiz Mayıs ayından beri yetkiyi elinde tutan Bakanlar Kurulu, nihai kararı almadığı için piyasada bir belirsizlik havası hakimdi. 31 Aralık’ta Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten bu belirsizliği kısmen gideren bir açıklama geldi. 1 Ocak’ta ise Bakanlar Kurulu’nca nihai karar alınarak yeni oranlar resmi gazetede[1] duyuruldu.

Maliye Bakanı Şimşek 31 Aralık’ta “Diyelim ki konut 150 metrekarenin altında bile olsa büyük şehirlerde ise ve arsa metrekare değeri belli eşikleri aşıyorsa, lüks veya birinci sınıf inşaat olmasına bağlı olarak KDV farklılaştırılabilir. Ama daha nihai kararı vermedik” şeklinde konuşmuştu. Aradan henüz bir gün geçmesine rağmen 1 Ocak’taki resmi gazetede karar yayımlandı ve değişiklik aynen Şimşek’in belirttiği şekilde gerçekleşti.

2007/13033. Bakanlar Kurulu Kararı, 1. sayılı listesi 11. maddesine[2] göre oluşturulan eski sistemde, 150 m² altında kalan tüm konutlar indirimli KDV oranından yararlanıyordu. Yeni Bakanlar Kurulu kararı ile büyük şehirlerde yapılan, net alanı 150 m²’den küçük olan ancak arsa metrekare birim vergi bedeli 500 TL ve üzeri olan konutlarda KDV artışına gidiliyor.

Konut satın alacaklar açısından durum değerlendirmesi

Değişiklikle beraber büyük şehirlerdeki 150 m²’den küçük konutların fiyatlarının içinde bulunduğu bölge ve sokağa göre artacağı tahmin edilebilir. Ancak üreticilerin bu konutlardaki %7 ila %17 arasında değişecek KDV artışını tüketiciye ne kadar yansıtacağını zaman gösterecek. Özellikle büyük şehirlerdeki merkeze yakın, lüks bölgelerde, iş merkezlerine yakın konutlarda bu fiyat artışı daha fazla hissedilebilir. Bu fiyat artışı kısa vadede mevcut konut stoğuna olan talebi artıracaktır. Zira KDV artışı sadece 2013 ve sonrasında yapı ruhsatı tescillenen binalar için geçerli olacak. Dolayısıyla ruhsatı daha önce alınmış konutların hemen zamlanmasını beklememek, ancak yapılacak ve yapılmakta olan konutların fiyatlarında bir artış beklemek gerekir. Konut almayı düşünüyorsanız 2013’ün ilk ayları ileriye göre karlı olacaktır. Ayrıca sıfır konuttaki fiyat artışının orta vadede dolaylı yoldan pazardaki ikinci el  konutların da fiyatını artırabileceğini öngörebiliriz.

Değişiklik tam olarak hangi konutları etkiledi?

Kanunla beraber büyük şehirlerdeki net alanı 150 m² altında kalan konutlar üçe ayrılıyor ve artık hepsine %1 oran uygulanmıyor. Buna göre bu konutlardan Emlak Vergisi Kanunu 29’uncu maddesine[3] göre  birim m² vergi değeri:

–          0 – 499 TL arasında olanlardan %1,
–          500 – 999 TL arasında olanlardan %8,
–          1000 TL üzerinde olanlardan %18 oranında KDV alınacak.
 

Değişiklik hangi konutları etkilemeyecek?

–          Büyük şehirler dışında kalan konutlarda oran değişmiyor
Öncelikle kanundaki bu yeni değişiklik sadece 29 büyük şehirde yapılan ve net alanı 150 m² altındaki konutları ilgilendiriyor. Yani konutunuz büyük şehirde değilse veya alanı 150 m² üzerindeyse vergi oranım değişti mi diye kontrol etmenize hiç gerek yok. İlgili konut büyük şehirde değilse eskiden olduğu gibi net alanının 150 m² altında olup olmadığına göre KDV ödenecek. Bu şehirlerdeki KDV oranları konut alanı 150 m2 altındaysa %1, üzerindeyse %18 olmaya devam edecek.
 
–          Büyük şehirdeki 150 m² üzeri konutlarda oran değişmiyor
Büyük şehirlerde yapılan net alanı 150 m² üzerindeki konutlarda da bir değişiklik yok. Bu konutlardan ister Bebek’te, ister Fikirtepe’de olsun %18 oranında KDV alınmaya devam edilecek.
 
–          2013’ten önce yapı ruhsatı alınan konutlarda oran değişmiyor
Kanun, yapı ruhsatı 2013’ten önce alınmış konutları kapsamıyor. Yani alanı 150 m² altındaki konutlarda, büyük şehirde yapılmış olanları dahi, eğer ruhsatları 2013 yılı öncesinde alındıysa KDV oranı eskisi gibi %1 olacak.
 
–          Ruhsatı lüks veya birinci sınıf olmayan yapılardaki konutlarda oran değişmiyor
Konut büyükşehirde ve 150 metrekare altında olsa bile, ruhsatı 1. sınıf veya lüks yapı ruhsatı olarak tescillenmemiş ise KDV’si artmayacak.
 
–          Riskli alan ve rezerv yapı alanlarındaki konutlarda oran değişmiyor
Eğer satılacak konutun yeri “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun[4]’ca belirtilen rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen veya riskli yapıların bulunduğu yerler” içine giriyorsa, kanundaki değişiklik bu konutları da etkilemiyor. Yani riskli alanlardaki yıkılmasına gerek duyulmayan konutların ve riskli bölgelerdeki insanların taşınması için rezerv yapı alanlarında inşa edilen konutlarda KDV değişikliği olmayacak.

Kısaca yeni kanunla vergi oranında lehine değişiklik olan kimse yok. Özellikle lüks semtlerde olmayan net alanı 150 m²’yi aşan sosyal konutlarda beklenen iyileşme gerçekleşmemiş oldu.

Birim m² vergi değeri nedir?

Birim m² vergi değeri, Emlak Vergisi Kanunu 21. maddesine göre bina arsasının içinde bulunduğu belediyenin takdir komisyonunca belirlenir. Bu değerler her belediyede sokaklara ve bölgelere göre değişiklik göstermektedir.  Bu değer normal takviminde (arsaya yeni bina inşa edilmesi, arsanın bölünüp birleştirilmesi vb. durumlar hariç) 4 senede bir belirlenir. Bu değerde değişiklik yapılıp yapılmadığı konutun bağlı bulunduğu belediyeden öğrenilebilir.

 

www.alomaliye.com, Resmi Gazete, www.mevzuat.adalet.gov.tr, Gelir İdaresi Başkanlığı.

 


[1] Resmi gazetede yayımlanan yeni Bakanlar Kurulu kararı için tıklayınız.

[2] 2007’de KDV indirimini uygulamaya sokan Bakanlar Kurulu kararı için tıklayınız.

[3] Emlak vergisi kanununu incelemek için tıklayınız.

[4] 2010 yılı itibarıyla farklı illerdeki arsa metrekare birim vergi bedelleri için tıklayınız.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir