Konuttan Alınacak KDV Oranında Planlanan Artış

bütçe açığıBütçe Açığını İnşaat Sektörü mü Kapatacak!!

İki gün önce Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 6 aylık bütçe uygulama sonuçlarına göre ek vergi gelebileceğinin sinyallerini verdi. 2012 yılı hedeflenen bütçe açığı 21 milyar lira iken haziran ayında bunun 1/3 inin gerçekleşmesi ve önümüzde temmuz ve ağustos gibi durgun ayları da hesaba kattığımızda yıl sonu bütçe açığının hedeflenen rakamı geçeceğini söyleyebiliriz. Aslında bu açıklamalar ekstrem durumlar çıkmadığı takdirde ek vergilerin geleceğinin net göstergesidir bana göre.

Hatırlayalım… Bakan Şimşek 2011 yılı sonuna doğru gayrimenkul sahiplerinin kira geliri beyan edenlere oranla daha yüksek olduğunu söyleyen bir açıklama yapmıştı. Açıklamanın arkasından önce 1milyon200 bin gayrimenkul sahibine kira gelirini tam ve eksiksiz bildirmeleri konusunda uyarı mektubu yollanmış sonrasında yeni yapılan ve internet üzerinden işleyen “önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi” ile de  kira geliri beyanlarını ve vergi gelirlerini artırmayı başarmıştı.

Vergi Gelirleri içerinde KDV nin hatırı sayılır bir payı var. Dolayısıyla ekonomi yavaşlayınca KDV de alınamıyor. Yani bütçe açığını kapatacak en önemli vergi dilimi KDV. Aylardır konuttaki KDV yi konuşuyoruz. Çünkü konut alım satımında alınan 150 metrekare altı %1 KDV, 150 metrekare üstü için %18 KDVoranları artık konutun büyüklüğüne  göre değil vergi değerine göre belirlenecek. Vergi değerine göre %1 %8 ve %18 KDV nin nerelere nasıl uygulanacağını belirleyecek olan makam Bakanlar kurulu.

Konutta alınacak KDV oranlarıyla alakalı Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığının hazırladığı alternatiflerden bir tanesi: konut alım satımında uygulanan KDV oranlarının belirlenmesinde arsa rayiç bedellerinin baz alınması. Buna göre arsanın bedeli yüksek olan konutlar lüks kapsamına alınacak ve 150 metrekareden küçük olsa dahi yüzde 18 KDV tahsil edilecek. Şimdilik bu alternatif  ağırlık kazandı gibi.. Sonucu Bakanlar Kurulu söyleyecek. Uygulamanın ne zaman başlayacağını da karar verildiğinde öğreneceğiz. Bu konuda farklı yorumlar var. 2013 yılında başlama ihitmali yüksek gibi. Ancak ruhsat alankonut projeleri yeni KDV uygulamasından istisna tutulacak.

Bu alternatif Bakanlar Kurulunda kabul edilirse karşımıza lüks,orta ve sosyal konutlar olmak üzere üç sınıf konut çıkacak. Metrekare küçük olan bir konut arsa değeri yüksek ise lüks konut olucak ve yüzde 18 KDV eklenecek. Böylece lüks konutların fiyatları daha da yükselecek. Bugüne kadar lüks kavramından anladığımız kavramlarda değişecek. Konutta KDV arsa değeri üzerinden alınmaya başlarsa aynı bina da eski bakımsız güneş görmeyen 80m2 evin KDV si ile bakımlı 200 metrekare olan büyük evin KDV si aynı olucak.

Zamanla 2.el piyasalarını da etkileyecek olan KDV farkı lüks konut fiyatlarını yükseltir. Enteresan bir tablo da karşımıza çıkabilir. Çünkü bahsi geçen arsa rayiç değeri büyük ihtimal emlak değeri olucak. Emlak değerleri de mantıklı değerler içermediği gibi kendi içinde çelişkiler içeriyor.

Görünen o ki hükümet inşaat ve gayrimenkul sektöründen gelecek olan vergi ve gelir açısından yüksek beklentiler içinde. Bu durumda gelecek olan ek vergiler için yapılacak planlamalarda,  bizim sektör başı çekecek gibi..

Gayrimenkul Uzmanı-Köşe Yazarı-Mali Müşavir Hatice Kolçak

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir