Konutun Tamamına Nasıl Kredi Kullanılır?

tamamina

Konut kredisi ekspertizin satın alınacak eve biçtiği değer üzerinden en fazla %75’ine kullanılabilinen bireysel kredi türüdür. Yasal düzenlemelerle belirlenen bu oranda çok ufak değişiklikler dışında herhangi bir esneme yapılamaz.  Ancak blogumuzda sık karşılaştığımız sorulardan biri bu oranın esnekliği ile alakalı. Soru aslında basit ve net: Evin tamamına kredi kullanabilir miyim?

Konut kredisi hesaplamalarınızı doğru yapıp zarar etmemek için, hesapkurdu.com sitesindeki “Gelirime Göre Ne Kadarlık Ev Alabilirim Hesaplama” aracını kullanabilirsiniz.

Hayallerini kurduğunuz evi satın almaya çok yaklaştınız ancak gerekli peşinatınızı henüz denkleştiremediniz ya da bir başka örnekle uzun uğraşlar sonucunda bulduğunuz bütçenize uygun ev için uygun kredi tekliflerini araştırdınız diyelim.Tek sorununuz; vereceğiniz peşinat. Peki bu sorunu nasıl çözebilirsiniz? Evin tamamına nasıl kredi kullanabilirsiniz? Bu gibi durumlarda karşımıza çıkan iki yöntem var. Bunlar:

%25’lik Kısım İçin İhtiyaç Kredisi Kullanmak

Konut kredisini kullanacağınız banka size aynı zamanda bir ihtiyaç kredisi kullandırmak istemeyebilir. Ancak siz başka birinin adına ya da başka bir bankadan çekeceğiniz ihtiyaç kredisi ile %25’lik kısmı ödeyebilirsiniz. Bunun için kullanacağınız kredilerin aylık taksit ödemeleri, kayıtlı gelirinizin yarısını geçmemesi önemli bir kriterdir. Çünkü bu durumda banka size ihtiyaç kredisini kullandırmada riskli görebilir.

İkinci Bir Evi İpotek Olarak Göstermek

Bir diğer seçeneğiniz ise ipotek gösterebileceğiniz ikinci bir krediye uygun konut. Bu konuta ipotek koydurarak yeni satın alacağınız konutun tamamını finanse edebilirsiniz. Öte yandan bu bütün bankalar tarafından gerçekleştirilmemektedir.

Evin tamamına kredi kullanmanın avantajı olduğu gibi bir çok dezavantajı da bulunmaktadır. Blog.konutkredisi.com.tr olarak sizin için bunları bir tablo halinde getirdik:

Avantaj Dezavataj
Konut kredisi için gereken peşinatı biriktirene kadar mevcut kiranızı ödemenize gerek kalmaz. Dosya masraflarınız artar.(Expertiz ücreti, ek masraflar)
Daha kısa sürede taşınmazlarınızı yatırıma dönüştürebilirsiniz. Aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı artar. (İhtiyaç kredisi kullanacağınız zaman)
Yazlık veya arazi gibi taşınmazlarınızı ipotek göstererek, yaşadığınız şehirde konut sahibi olabilirsiniz. Bazı bankalar özel dosya masrafları ve ya ek faiz oranı uygulamaktadır.
Eğer serbest meslek sahibi iseniz; daha yüksek bir miktar vergi avantajı sağlarsınız.

Eğer aradığınız evi bulduysanız ve en uygun kredi tekliflerini merak ediyorsanız Konutkredisi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Tüm bankaların en uygun kredi tekliflerine tek bir sayfadan ulaşabilir, başvurunuz ve kredi sürecinizde ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Adet Yorum