Kredi Araştırmaya Başlamak için Kendinizi Test Edin

ExamTürkiye’de kredi ile satın alınan konutların ortalama fiyatı 120 bin TL, ortalama konut kredisi büyüklüğü ise 80 bin TL. Talebin %80’ini ilk defa ev sahibi olacak kişiler oluşturuyor. Kredi ile ev sahibi olma fikrini gittikçe daha çok benimseyen Türk tüketicisi 10 yıla yakın bir süre gelirinin büyük bir kısmını kredi taksitlerine ayırıyor. Peki konut kredisine başvurma kararı bu kadar kolay verilebilir mi? Kredi tekliflerini nerede karşılaştırmalısınız? Konutkredisi.com.tr | Blog adresi olarak size kredi araştırmaya nasıl başlamanız gerektiğini test edebileceğiniz bir rehber hazırladık.

 

Satın Alacağınız Ev Belirlendi mi?

Kredi kullanmaya karar vermiş olabilirsiniz ama bu süreçte en belirleyici faktör satın alacağınız ev. Evin durumu ve değeri kredi kullanıp kullanamayacağınızı etkiler. Alacağınız ev krediye uygun mu, evin yüzde kaçı tamamlanmış, konumu, etrafındaki evlerin değeri vb. bir çok sorunun net cevaplanabiliyor olması gerekmektedir. (Tapusu size ait olan evinizin üzerine konut kredisi çekip çekemeyeceğinizi, “Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir miyim?” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Peşinatınız Hazır mı?

Kredi kullanarak hayalinizdeki evi satın almak istiyorsanız, peşinatınızı önceden hazırlamanız gerekecek. Çünkü konut kredisi evin değerinin tamamına verilen bir kredi türü olmadığından sürecin içine peşinat faktörü girmektedir. Bu peşinat alacağınız evin değerinin %25’i kadarı olmalıdır. Örneğin evinize ekspertiz tarafından biçilen değer 120.000 TL ise 30.000 TL tutarında peşinatınız hazır olmalı. Bu durumda başvuracağınız kredi tutarı da 90.000 TL olacaktır. Özetle peşinatınızın ve satın alacağınız evin net olması kredi araştırma evresinde sizin büyük yardımcınız olacaktır. Peki araştırmaya nereden başlamalı? (Peşinat tutarınızı hesapkurdu.com sitesinde yer alan “Konut Kredisi Peşinat Hesaplama” aracı ile anında hesaplayabilirsiniz.

Kredi Hesaplamanızı Yaptınız mı?

Kredi başvurusundan önce tabi ki aylık ödeyeceğiniz taksitler, kaç yıl vade kullanmak istediğiniz, bu vadeyi karşılayacak faiz oranları gibi bir çok etkeni hesaplamanız gerekecektir. Sağlıklı bir hesaplama sizi en doğru krediye götürecek ve yapacağınız işlemlerden avantajlı çıkmış olacaksınız. Kredi hesaplarken yapmanız gereken teklifleri tüm yönleriyle araştırmak ve karşılaştırmak olmalı. Günümüzde artık bir çok işlemi internet üzerinden halledebiliyoruz. Buna kredi araştırmak da dahil. Kredi teklifi karşılaştırabileceğiniz internet siteleri size bankaların konut kredisi tekliflerini sunabilir, ancak burada da dikkat etmeniz gereken nokta sitelerin güvenilirliğidir. Piyasadaki bu tarz sitelerin çoğu bankaların tabela fiyatlarını alarak size uygunmuş gibi gösterebilir. Hesapkurdu.com bu aşamada diğer sitelerden kendini ayırmayı başarıyor. Size bankaların tabela fiyatlarını sunmaktan öteye giderek bankalarla sizin için birebir pazarlık yapıyor. Sonuçta ortaya çıkan piyasa şartlarının da altındaki faiz oranları oluyor. Kredi araştırmaya başladığınızda mutlaka Hesapkurdu’unu ziyaret etmeyi unutmayın.

Tüm Bankaları Karşılaştırdınız mı?

Bir çok insan kredi araştırmaya öncelikle kendi bankasından başlamaktadır. Doğal bir yaklaşım olsa da aynı zamanda birden fazla dezavantajı da barındırmaktadır. Çünkü çalıştığınız bankaya kredi araştırmaya gittiğinizde size uygun teklifler sunmalarının yanında işleminizi hemen başlatmak isteyeceklerdir. Bu da sizin alternatifleri görme şansınızı elinizden alacaktır. Öte yandan hemen başlatılan ve ardından iptal ettirdiğiniz işlemler kredi geçmişinizi etkileyecek ve bankaların size kredi vermesini zorlaştıracaktır. Bankanızdan elbet bir kredi teklifi almalısınız ancak işlemlerinizi başlatmadan önce mutlaka alternatif teklifleri araştırmayı da unutmayın. Tüm bankaları tek tek gezip uygun kredi teklifleri almanın ne kadar zor ve zahmetli bir iş olacağını biliyoruz. Bu yüzden bütün bankaların kredi tekliflerini tek bir ekranda toplayan sistemleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Hesapkurdu tam da bu zahmetli işi sizin yerinize yapan bir hizmet sunuyor. Bankaları faiz oranı, aylık taksit miktarı ve maliyet oranı bazında karşılaştırabildiğiniz, cebinize en uygun krediyi rahatlıkla bulabildiğiniz bu sistemi kullanmak size zaman ve para kazandıracaktır.

Uzman Mortgage Danışmanıyla Görüştünüz mü?

En uygun konut kredisini bulmak oldukça önemli ve zorlu bir süreç. Bu önemli finansal kararda yanlış tercih tüketiciye 80 bin TL’lik kredi geri ödemesinde 10 bin TL fazladan maliyet olarak yansıyabiliyor. Bu yüzden tüketicilerin, internette kredi seçeneklerini karşılaştırdıktan sonra bankalardan bağımsız uzman mortgage danışmanları ile görüşerek kredi konusunda yardım almaları hem süreci kolaylaştırıyor, hem de zarar edilmesini engelliyor. Bankalarla görüşüp kredi kullanamayacağına karar veren pek çok kişi için uzman mortgage danışmanı ile daha doğru bir başvuru hazırlamak ve kendisini kredilendirecek doğru bankalara başvurmak büyük fark yaratıyor ve ev sahibi olmalarını sağlıyor.

Hesapkurdu internette bulabileceğiniz en uygun konut kredisi tekliflerini sizlerle buluşturur. hesapkurdu.com.tr’ye yapacağınız kredi başvurusu sonrası, banka ve müşteri özelinde internette sunulandan daha uygun oranlarda kredi teklifi alabilmek mümkün olabilir. Hayalinizdeki evi alırken en doğru bankayı seçmek ve tamamen ücretsiz karşılaştırma yapmak için hesapkurdu.com adresindeki “Konut Kredisi” formunu doldurmanız yeterli.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir