Kredi Geçmişiniz Neden Bu Kadar Önemli?

kredi-gecmisi

Kredi geçmişimiz bankayla olan her işlemimizde karşımıza çıkan bir faktör olarak hayatlarımıza girdi. Türkiye’de  tüketiciler tarafından henüz ne olduğu, nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda tam olarak bilinmese de kredi geçmişinin dikkate alınması gereken bir unsur olduğunu unutmamak gerek. Peki kredi geçmişinizi bu kadar önemli kılan ne?

Kredi Geçmişiniz Puanlandırılıyor

Geçmişte yaptığınız kredi hareketleri, bankalarla olan ilişkileriniz artık Kredi Kayıt Bürosunda puanlandırılıyor. Bu puanlama sistemi bankalara sizin hakkınızda bazı fikirler veriyor. Kredi kullanıp kullanamayacağınız ya da güvenilir bir müşteri olup olmadığınız hesaplanan bu puana göre belirleniyor. Örneğin geçmişinizde yaşadığınız takipler ve ödeyemediğiniz kredi kartları geçmişinizin olumsuz olduğunu ve buna karşılık düşük bir kredi skorunuz olduğunu göstermektedir. Bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda kontrol edilen skorunuz düşük göründüğünden banka size olumlu dönüş yapmayabilir. Tüm nedeni geçmişinizde yaşadığınız olumsuzluklar. Bu olumsuzluklar gibi yaptığınız düzenli ödemeler de skorunuzun artmasına neden olmakta. Artık geçmişteki kredi hareketlerinizin bir puana dönüştüğünü biliyorsunuz, buna göre planlamanızı yapmayı unutmayın.(Rahatça kredi kullanabilmek için kredi notunuz kaç olmalı biliyor musunuz? Kredi notu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, “Hesapkurdu;Kredi Notum Kaç Olmalı?” yazısından faydalanabilirsiniz.)

Bankalar Kredi Notunuzu İnceliyor

KKB kredi notu, çok detaylı istatistiksel çalışmalar sonucu geliştirilmiş olan güçlü bir “karar destek ürünü”dür. Bireylerin geçmiş kredi kullanım ve ödeme davranışlarından yola çıkarak, yeni alacakları kredileri ödeme ihtimalini öngörür. Bu sayede kredi veren kuruluşlar, KKB Kredi Notu sayesinde daha isabetli kararlar vererek kayıpları en aza indirebilirler. Aynı şekilde karar sürecindeki otomasyon oranını artırarak operasyonel maliyetleri de azaltmaları, dolayısıyla kârlılıklarını artırmaları mümkün olmaktadır.

Kredinizin Onaylanması Skorunuza Bağlı

Her bankanın kredi değerlendirme sistemi birbirinden farklı. Bu yüzden aynı kredi skoru için bir banka krediye onay verirken diğer bir banka reddedebiliyor.  Aynı şekilde normalde kredi verilmesi çok riskli bulunan kredi skoruna sahip müşteriler için bazı bankalar esneklik gösterebiliyor. Tabii ki bu esnekliği gösterebilmeleri için başvuranın bankalara yardımcı olmasının birkaç yolu var:

-Geçmişte düştüğü bu durumun sebebini açıklayabilmesi

-Belirli meslek gruplarından olması

Aşağıdaki yollarından birini seçip bankanın gözündeki riskliliğini azaltması:

1.Kefil göstermesi

2.Ek teminat sunması

3.Peşinat oranını yükseltmesi

Kredi skorunuz, bankalarla olan tüm kredi geçmişinizi ortaya çıkarmaktadır. Kredi geçmişinizin kötü olması sebebiyle kredi başvurularınız onaylanmayabilir. Başvurularınızın onaylanmama nedenlerini, “Krediniz Neden mi Onaylanmadı?” yazımız ile öğrenebilirsiniz.

Kredi Skorunuzu Yükseltin

Kredi skorunuz bütün banka işlemleri ve kredi işlemlerinizde artık kilit bir görev görüyorsa yapacağınız tek şey bu skoru yüksek tutmak. Peki kredi skorunuzu nasıl yükselteceksiniz?

Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğini bilmiyorsan, hesapkurdu.com’da yer alan “Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?” yazısı ile öğrenebilirsin.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir