Kredi Geri Ödeme Tipleri

Artık birçok banka, her müşterisinin bütçesine uygun çok güzel kampanyalar düzenlemekte ve kredilerini ödemeleri için çeşitli imkanlar sağlamaktadır. Peki, kredi ödemelerinizde bütçenize en uygun seçenek sizce hangisi

kkblog

 

Balon Ödemeli Kredi

Balon ödemeli kredi, kredi ödeme seçenekleri arasında en çok tercih edilen bir yöntemdir. Her ay ödemeniz gereken kredi taksitlerinizin daha uygun limitlerde olduğu ve son taksitinizde toplu ödeme yaparak, bütün borcunuzu kapatabileceğiniz balon ödemeli kredileri daha çok taşıt ve konut kredilerinde kullanılmaktadır. Balon ödemeli kredi, vadeli borçların ödenmesinde ciddi kolaylıklar sağlamaktadır.

Balon ödemeli krediyi daha iyi anlamanızı sağlayacak bir örnek vermek istersek, belirli faiz oranıyla bir kredi aldığınızı ve ödemeniz gereken aylık taksit miktarınız 2.000 TL olduğunu varsayalım. Fakat balon ödemeli kredi seçeneği ile aylık 1.000 TL taksit ödeyebilirsiniz. Geriye kalan aylık 1.000 TL açığı ise son taksitinizde toplu olarak ödeyip borcunuzu kapatabilirsiniz.

Balon Ödemeli Kredinin Farklılıkları

Balon ödemeli kredinin en önemli farklılığı, vadelerde ciddi oranda ödeme kolaylığı sağlaması ve aylık taksitlerinizden azalttığınız miktarı son takside yüklüyor olmasıdır. Bunun dışında zaten balon ödemeli kredi, birçok kredi ödeme seçeneğinde olduğu gibi sabit faizle verilmektedir. Balon ödemeli kredi ile ödemeyi tercih ettiğiniz takdirde her ay düzenli olarak ödemeniz gereken taksit miktarını düşürerek, uzun vadede borçlarınızı ödemenize yardımcı olur.

Balon Ödemeli Kredinin Avantajları ve Dezavantajları

Balon ödemeli kredinin en büyük avantajı kullandığınız krediyi zorlanmadan geri ödemenize yardımcı olmaktadır. Bütçenize en uygun taksit miktarına siz karar verebilir, geri kalan ihtiyaçlarınızı kredi borcunuzu öderken de karşılayabilirsiniz. Hatta bu süreçte yeni bir konut ya da taşıt sahibi bile olabilirsiniz.

Balon ödemeli krediyi seçtiğinizde zarar etmek istemiyorsanız, yapmanız gereken en önemli şey bütçenizi iyi değerlendirmenizdir. Sonuçta her ay düzenli bir şekilde taksitlerinizi ödüyor olmanız, son ay borcunuzu kapatamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu sebepten dolayı size ödeme planınıza doğru bir şekilde karar vermenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca kredi borcunuzu her ay rahat bir şekilde ödeyebiliyor olmanıza güvenmeden, son vadede ödemeniz gereken borcunuzu unutmamalısınız.

Balon Ödemeli Kredi Seçeneğini Kimler Tercih Ediyor?

Balon ödemeli kredi seçeneğini çoğunlukla yatırımcıların tercih ettiğini söyleyebiliriz. Parayı elinde tutmak isteyen, kısa süre içinde toplu para alacağı olan fakat bu süre zarfında konut ya da taşıt sahibi olmak isteyen, emekli ikramiyesi ile konut sahibi olmak isteyen kişiler balon ödemeli kredi seçeneğini tercih etmektedir. Ayrıca alınan ev veya aracı bir süre sonra satarak krediyi kapatmayı planlayan kişiler de balon ödemeli kredi seçeneğini tercih etmektedir.

Esnek Ödemeli Kredi Nedir?

Esnek ödemeli kredi kendi bütçenize göre taksit sayısı ve miktarını ayarlayabileceğiniz bir geri ödeme seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Bir süre sonra elinize geçecek para ile ileride daha az ya da daha fazla ödeyebileceğiniz bir plan oluşturabilirsiniz. Yani, esnek ödemeli kredi ile konut ya da taşıt sahibi olmanız için sizi zora sokacak net tutarlar ile uzun süre ödeme yapmanıza gerek kalmıyor. Kredimodeli.com’un esnek kredi hesaplama araçlarını kullanarak kredi ödeme tiplerini karşılaştırabilirsiniz.

Esnek Ödemeli Kredinin Avantajları ve Dezavantajları

Esnek ödemeli kredinin diğer seçeneklerden en büyük avantajı, aylık taksit tutarını gelirinize göre şekillendirebiliyor oluşunuzdur. Örneğin, gelirinizde yıllık olarak belirli oranda bir artış meydana geleceğini düşünüyorsanız, taksitlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz ya da taksitlerinizi ilk üç aydan sonra ödemek istiyorsanız ona göre bir yol belirleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak elinize üç ay düzenli bir para geçeceğini ve sonrasında böyle bir paranın olmayacağını düşünüyorsanız bütün taksitlerinizi o üç ay içinde ödeyebilme imkanınızda mevcut. Yani, esnek ödemeli kredi ile kredinizi özelleştirebilmeniz mümkün.

Esnek ödemeli kredi seçeneğinde doğru hesaplama çok önemlidir. Kredi kullanımından önce yapmanız gereken hesaplamaları, krediyi aldıktan sonraya bırakırsanız erken ödeme bedeli, erken kapama bedeli, ödeme planı değiştirme bedeli vb. isimler altında azımsanmayacak ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Esnek Ödemeli Krediyi Kimler Tercih Ediyor?

Esnek ödemeli krediyi genellikle bütçesinde dalgalanmalar yaşayan, eline yeni bir para geçmiş ya da geçecek olan kişiler tercih etmektedir.

Artan Ödemeli Kredi Nedir?

Kredinin başlangıçta daha düşük taksit tutarları ile başlayıp, belli periyotlarda artırılarak geri ödenmesine artan ödemeli kredi denmektedir. Özellikle ilk yılların aylık ödemelerinde, aynı tutarda alınan sabit ödemeli kredilere kıyasla %25 daha az ödeme yapma imkanına da sahipsiniz.

Artan Ödemeli Krediyi Kimler Tercih Ediyor?

Geliri her ay belli oranda artış sağlayan kişiler ya da sonradan eline geçecek parası olan bireyler artan ödemeli krediyi tercih etmektedirler.

Artan Ödemeli Kredinin Avantajları ve Dezavantajları

Artan ödemeli kredi seçeneğinin avantajı eğer yapmış olduğunuz bütçe planlaması değişmezse, elinizdeki paraya göre yapmış olduğunuz ödeme planlamasını aynen uygulamanız ve ilk aylarda zorlanmamanız gelmektedir. Fakat dezavantajı ise hesaplarınızın şaşması sonucu artan taksit miktarında zorlanma ihtimalinizdir. Bunun olmasını önlemek adına bütçe hesaplamanızı iyi yapmanızı öneririz.

Azalan Ödemeli Kredi Nedir?

Taksit tutarınızın belli periyotlarda azaltılarak geri ödenmesine azalan ödemeli kredi denmektedir.

Azalan Ödemeli Kredi Seçeneğini Kimler Tercih Etmektedir?

Örneğin, bir taşıt ya da konut satışı gerçekleşti ya da prim aldınız ve elinizde toplu bir para var bu durumda azalan ödemeli krediyi tercih edebilirsiniz. Yani ilk aylar yüksek taksitler sonrasında ise bütçenize göre ayarlayacağınız düşük taksitler ile borcunuzu geri ödeyebilirsiniz.

Azalan Ödemeli Kredinin Avantajları ve Dezavantajları

Azalan ödemeli kredi eğer elinizde toplu bir para var ise gayet mantıklı bir yoldur. İlk aylar zorlanmadan ödeyeceğiniz taksitleri daha sonrasında azaltabilmek ve gelecek aylarda zorlanmamak gibi bir imkana sahip oluyorsunuz. Fakat azalan ödemeli kredinin en büyük dezavantajlarından biri ise daha sonrasında ödeyeceğiniz taksitlerin düşük olmasına güvenip hesaplama yapmayı bırakmanız olacaktır. Bu durum elinizdeki toplu paranın bitmesiyle beraber siz de taksitlerinizi öderken zorlanmaya başlayacaksınız. Bunun olmaması adına düşük miktarda taksitlerinizi öderken hesap kontrolünü elinizden bırakmamalısınız.

Ara Ödemeli Kredi Nedir?

Normal taksit ödemeleriniz dışında, belirli dönemlerde yapılan fazladan kredi ödemesine ara ödemeli kredi denir. Örneğin, belirli dönemlerde bir prim, ikramiye, dönemlik kira gibi bir ek gelir elde ediyorsanız bu dönemlerde daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Bu süreç içinde aylık taksit tutarlarınızı belirli periyodlarda ödenecek ara ödemeler ile düzenleyebilirsiniz. Ara ödemeler belirli bir periyot halinde yapılacağı gibi değişken bir şekilde de yapılabilir.

Ara Ödemeli Kredi Kimler İçin Uygundur?

Ara ödemeli krediyi özellikle yılın bazı dönemlerinde ek gelir elde edenler, kredi tutarı ve faiz yükünü düşürmek isteyen kişiler tercih etmektedir.

Kaynak:Kredimodeli.com

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir