Kredi Hacminde Artış

kredi-hacmi-artiyor

Bankacılık sektörü bugünlerde kredi hacmine kilitlenmiş durumda! Kredi hacminde hatırı sayılır bir artış meydana geldi. Rakamlar 2012 yılı verileri ile kıyaslandı ve ortaya çıkan tablo 240 milyar 73 milyon TL tutarında bir artışı işaret ediyor. Toplam kredi oranı ise 1 trilyon 18 milyar TL düzeyine yükselmiş durumda.

Bu rakamları açıklayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu oldu. BDDK özellikle konut kredilerindeki artış oranlarına dikkat çekiyor. Konut kredisi hacmindeki artış % 25,5 oranını görmeyi başardı. Geçtiğimiz yılın verileri ile bu yılın verileri kıyaslandığında göze çarpan artış oranı % 29,6’yı gösteriyor. 15 Kasım tarihi baz alındığında 107 milyar 906 milyon TL konut kredisi oranı ortaya çıkıyor.

İhtiyaç Kredisi İbresi 84,6 Milyar TL’yi Gösteriyor!

Kredi hacmindeki artış tablosunda ihtiyaç kredileri de grafik çizgisini bozmuyor. Aynı tarih dikkate alındığında ihtiyaç kredisi oranının geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre % 25,5 düzeyinde bir artış olduğu gözlendi. Bir yıllık rakam ise 84 milyar 628 milyon TL tutarında.

Tüketicilerin Borcu Ne Kadar?

BDDK bu soruya da istatistiki veriler eşliğinde yanıt verdi. Tüketicilerin hem kullanılan krediler ve hem de kredi kartları harcamaları 645 milyon TL arttı. 323 milyar 158 milyon TL’den 303 milyar 803 milyon TL’ye bir yükselme meydana geldi. Bu rakamın 82 milyar 438 milyon TL’sini kredi kartı harcamaları oluşturuyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir