Kredi Kartı Harcamalarına Yeni Düzenleme Kapıda

yeni-duzenleme-kapida

Tüketici kredileri günümüzde farklı alanlarda farklı ihtiyaçları gidermek için sıklıkla kullanılmaya başlandı. Tatile gitmeye hazırlananlar, ev sahibi olmak isteyenler, kullandığı taşıtı  değiştirme amacında olanlar, yeni evliler vb. herkes kredi kullanıyor. Kredi kartı kullanımı ise bir diğer sıklıkla başvurulan bir kapı. Bugün bir kuyumcudan alışveriş yaparken bile kredi kartınızı kullanıp ziynet eşyası alabiliyorsunuz. Ancak yeni düzenlemeler ile birlikte bu devir son bulabilir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) başkanı Mukim Öztekin bu harcamalar ve kredi kullanımı ile ilgili yaptığı açıklamada kredi kartı taksitleri ile tatil harcaması yapılmasının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Yeni düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirten Öztekin kuyumculardaki taksitli alışverişe de dikkat çekti: “Kredi kartıyla alışveriş yapılmış gibi gösterilip borç para alınıyor. Kredi kartıyla taksit taksit ödeniyor. İnsanlar tefecilikle karşı karşıya geliyor. Kuyumculuk sektöründe taksitlendirmeyi kaldırdığınızda hem sosyal hem de ekonomik yönden sonuç alıyorsunuz.” dedi.

Krediyle Tatil Olmaz

Kuyumculu ve kredi ile ilgili açıklamalar böyleyken kredi kullanarak tatile çıkılmanın da olumsuz etkileri olduğunu belirten Öztekin, “Krediyle tatilin Türkiye’nin önceliği olduğunu düşünmüyorum.” dedi. Krediyle tatil olmaz mesajını veren BDDK başkanı kredi kaynaklarının turizmi desteklemesinin büyük zararlar doğurabileceğini ve Türk ekonomisinin tatili finanse edip etmeyeceğini tartışılması gerektiğini vurguladı.

Tüketici Kredisi Tüketimden Ziyade Üretimde Kullanılmalı

Geçtiğimiz günlerde peş peşe duyurulan kredi kartı ile ilgili sınırlamalardan sonra bu açıklamalar da önümüzdeki dönem için kredi sektörüne rehber niteliğinde. Yeni düzenlemeler ile birden fazla sektör etkilenecek ya da yeniden şekillenecek. Bankaların ise bu sınırlamalara karşı tavırları net. Kısıtlamalara karşı olduklarını belirten bankalar, daha çok müşteriye kredi kullandırmak istiyorlar. Ancak BDDK başlanı Mukim Öztekin göre artık tüketici kredileriyle büyümenin sonuna gelindi. Tüketici kredisiyle daha fazla gidilebilecek alan kalmadı. Kaynaklar tüketimden ziyade üretimde kullanılmalı.

Öte yandan bir diğer düzenleme ise taşıt kredilerine gelebilir. Konut kredilerinde olduğu gibi %25’lik kısmın peşin ödenmesinin sektörü ve kredi harcamalarındaki artışı yavaşlatabileceğini söyledi. Son dönemde kredi harcamalarında 50 milyar liralık artış gerçekleşmiş, bunun 27 milyar TL’sinin faiz olduğu açıklanmıştı.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir