Kredi Kartı Kullanan Öğrencilerin Bilmesi Gerekenler

Üniversite hayatına adım attıysanız, en kısa zamanda bir kredi kartı almanız akıllıca olabilir. Sonuçta, bir üniversite öğrencisi olarak kredi kartı alma konusunda birtakım sert şartlardan muaf tutulursunuz ve bir kredi kartı, iyi bir kredi notu oluşturmanıza fırsat sağlayabilir. İyi bir kredi notu da araba ya da ev satın almak için bankalardan kredi başvurusu yapma zamanınız geldiğinde önemli olacaktır.
Günümüzde çoğu insan ilk kez üniversite çağlarında kredi kartı kullanmaya başlıyor ve birçok hatanın yapılabildiği bu yıllarda, kredi kartı kullanımı konusunda da hata yapılabiliyor. Konu Para sitesinin hazırladığı bu yazıda kredi kartınızı en doğru ve hatasız bir şekilde kullanmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Doğru Kredi Kartını Seçin

İhtiyaçlarınızı karşılayacak en doğru kredi kartını seçmeniz önemlidir. Doğru bir seçim için karşılaştırmanızı yaparken kredi kartlarının puan kazandırma, taksitli alışveriş, nakit avans ve yıllık kart aidatı gibi özelliklerine dikkat edebilirsiniz.
Henüz bir kredi kartınız bulunmuyorsa ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalarlistesine göz atarak bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınıza en uygun kredi kartını daha kolay bir şekilde bularak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeyebileceğiniz Kadar Harcayın

Banka ve Kredi Kartları Yönetmeliği gereğince, öğrenci kredi kartlarına en fazla 1.000 TL limit tahsis edilebiliyor. Elbette bu, “borcumu bir ara, nasılsa öderim” diyerek kredi kartı limitinizin tamamını kullanmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Zira ödeyebileceğinizden daha fazlasını harcamamak başarılı bir kredi kartı yönetimi için kilit önem taşıyor.
Her ne olursa olsun, hiçbir koşulda kredi kartınızla ödeyebileceğinizden daha fazla harcama yapmamalısınız. Ödeyebileceğiniz kadar harcama yapmak ve borçlarınızı zamanında ödemek, doğru para yönetiminin temel taşıdır ve kredi notunuzu artırmanıza yardımcı olacaktır.

Geleceğinizi Düşünün

Kısa dönemli ihtiyaçlarınızı karşılamakla birlikte kredi kartı almanın nihai amacı, olumlu bir kredi geçmişi oluşturmaktır, ancak borçlarınızı zamanında ödemezseniz, kredi geçmişinize ciddi şekilde zarar verebilirsiniz. Bu da gelecekteki kredi ihtiyaçlarınızı karşılayamamanıza neden olabilir.
Bir öğrenci olarak kredi kartı kullanmaya başlamak, olumlu bir kredi geçmişi oluşturmak için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirin. Uzun vadeli düşünün ve kredi kartınızı sorumlu bir şekilde kullanın; iyi bir kredi geçmişinin hayatınızda büyük bir rol oynayacağını unutmayın.

Kredi Kartınızı Koruyun

Kimsenin kredi kartınızı kullanmasına izin vermeyin, kartınızın üzerindeki numaraları ve şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Hırsızlık ve dolandırıcılık vakalarına karşı dikkatli olun ve kartınızı her zaman güvende tutun.
Son olarak, internetten kredi kartı kullanımı yoluyla alışveriş yapmak günümüzde çok popüler bir yöntem. Kredi kartınızı kullanarak alışveriş yaptığınız internet sitelerinin bilinen ve güvenli yerler olup olmadıklarına da mutlaka dikkat edin. Unutmayın, günün sonunda ödemeden sorumlu tek kişi siz olacaksınız.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir