Kredi Kartlarına 9 Ay Sınırılaması Kesinleşti

taksitleay-sinirli

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun geçtiğimiz ay duyurduğu yönetmelik taslağı hayata geçirildi. 27 Kasım tarihinde haberini yaptığımız üzere banka kartları ve kredi kartları taksitleri artık 9 ayı geçemeyecek. 1 Şubat’tan itibaren uygulamaya başlanacak yönetmelik 2013’ün son gününde Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yönetmeliğin 26’ncı maddesinin başlığı “Kart çıkaran kuruluşlarda koruyucu hükümler, hesap ve kayıt düzeni, mali tablolar ve denetim” şeklinde değiştirilirken, maddeye şu fıkra eklendi:

“Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz.”

[box]İlgili Haber: BDDK’dan Banka Kartları ve Kredi Kartlarına İlişkin Açıklama Geldi[/box]

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğin 12’nci maddesine “Konut, taşıt ve tüketici kredilerine ilişkin sınırlamalar” başlığıyla 12/A maddesi eklendi. Bu maddeyle birlikte; “Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde yetmiş beşi aşamaz. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunludur.”  sınırlamaları getirildi. Öte yandan taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri elli bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde yetmişi aşamayacağı belirtildi. İkinci el araçlar için ise taşıtının değerinin tespitindeki kasko değeri esas alınacak.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir