Kredi Kullanamayacak Kişiler

hesaplanmasi-gerekenler

Kredi kullanmak için bütün resmi işlemlerde olduğu gibi reşit olmak ilk şarttır. Yani 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektir. Kanunen veya bankaların mevzuatları gereği kredi kullanamayacak veya kredi kullanması istisnalara bağlı kişiler vardır. Şimdi bu kişileri sıralayalım:

1- Bankalar için kişinin reşit olması yeterli değildir. Askerliğini yapmamış  ise özellikle konut kredilerinde istisnai durumlar(Gelirinin ve teminat fazla olması)  hariç onay vermez. Bazı bankalarda ise konut kredisi kullanabilme yaş sınırı en az 20 olarak belirlenmiştir.

2- Konut kredilerinde yaş ve vade toplamı 75 yaşını geçmemelidir. Yani kişi 10 yıl vadeli bir kredi kullanacak ise en fazla 65 yaşında olmadır. Bazı bankalar yaş sınırı daha da aşağıdadır.

3- Konut kredilerinde Eş muvafakatnamesi imzalatamayan kişi kredi kullanamaz. Eşinin krediyi onaylaması ve bankaya gelip evrakları imzalaması gereklidir. Bu işlem kanuni bir zaruriyettir. Eşlerden birinin rızası yok ise ev satışı da artık yapılamıyor. Konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız, “Eş Muvafakatnamesi” yazımıza tıklayabilirsiniz.

4 – Kredi kullanacak kişinin aylık ödeyeceği taksit tutarı, gelirinin yarısını geçmemelidir. Örneğin; Toplam aylık 1.000 TL geliri olan birisi en fazla 500 TL aylık kredi ödeyebilir.(Konut kredilerinde toplam hane halkı geliri baz alınır.)Bankalar ile çalışmasına bağlı olarak bu oran istisnai olarak bir kaç banka biraz daha yukarı çekilebilir.

5 – Krediyi kullanacak kişinin bankalar ile çalışması düzgün olsa dahi eşinin daha önce bankalarda aksamaları veya yasal takip durumları oldu ise bankalar yine kredi riskli olarak görebilir. Bu durumda olan kişilerin istedikleri kredi tutarı ve gelirleri önemli bir faktörüdür.

6 – Kredi kullanacak kişinin bankalar ile çalışması(KKB düzeni) gelirinin yeterli ve sürekli olması gibi faktörlerde bankalar tarafından detaylı olarak incelenecektir. KKB notunu hesaplamak için, “Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bankalarda kredi işlemlerine bakışları ve tahsis birimlerinin yorumları farklılık göstermektedir. Bankalar bazı durumlarda esneklik göstermektedir. Sadece birkaç bankaya bağlı kalıp bu bankaların size sunduğu imkânlara göre kredi işleminizi değerlendirmeniz, doğru olmayacaktır. Genel olarak bankaları araştırıp, durumunuzu değerlendirmeniz sizin yaralı olacaktır.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir