Kredi Notum Kaç Olursa Konut Kredisi Alabilirim?

Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu kredi türüdür. Peki her başvuran istediği kredi tutarını alabilir mi? Kredi notu doğrultusunda konut kredisine başvuranlar dilediği tutara sahip olabilir. Bireyler kredi notunu e-devlet sorgulama sistemi üzerinden öğrenebilir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar aracılığıyla yapılan tüm işlemlerin analiz edilmesi sonucunda kişinin ekonomik açıdan puanlandığı bir sistemdir. Bu puanlamada kredi kartları, kredi işlemleri ve bu işlemlerin ödenme durumu önemli yer tutar. Türkiye’de kredi notu hesaplaması için Kredi Kayıt Bürosu’na başvurulur. Kredi Kayıt Bürosu, dokuz bankanın ortaklığı sonucunda kurulmuştur.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu oluşturulurken belli hususlar göz önünde bulundurulur. Kredi notu hesaplaması yüzdeler üzerinden yapılır. Kişinin kredi notunu; çekilen kredileri ödeme düzeni, mevcutta başka bir kredi borcu olup olmaması, aldığı kredi tutarı, hangi sıklıkla krediye başvurduğu ve buna benzer özellikler belirler.

Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi çekmek isteyen kişinin ilk olarak kredi notuna bakılır. Kredi notuna bağlı olarak kişinin risk grubu ve konut kredisi kullanma durumu belirlenir. Konut kredisi çekmek isteyenlerin ilk aklına gelen kredi notum kaç olmalı sorusudur.

  • Kredi notu sıfır olan kişilerin daha önce bankayla irtibatı bulunmadığı bilinir. Kredi notuna bakılarak bir bilgiye sahip olunamayacağından kişinin gelirine bağlı olarak konut kredisi kullanma ihtimali bulunur.
  • Kredi notu 1 ile 699 arasında olan kişiler en riskli grupta yer alır. Bu gruba mensup kişilerin konut kredisi kullanma ihtimali çok düşüktür.
  • Kredi notu 700 ile 1099 arasında olan kişiler orta riskli grupta yer alır. Orta riskli grup bireylerinin konut kredisi alma ihtimali düşük olsa da kefil ya da ipotek yardımıyla kredi alma durumu oranı artar.
  • Kredi notu 1100 ile 1499 arasında olan kişiler az riskli gruba mensuptur. Hem gelire bağlı olarak hem de ipotek ve kefil aracılığı ile konut kredisi alma ihtimali bulunur.
  • Kredi notu 1500 ile 1699 arasında bulunan kişiler kredi notu bakımından iyi statüsüne sahiptir. Bu grupta yer alan kişilerin konut kredisi alma ihtimali yüksektir. Kişinin kredi alabilmesi için kefile ya da ipoteğe ihtiyaç duyulmaz.
  • Kredi notu 1700 ile 1900 arasında olan kişilerin konut kredisi alma oranı çok yüksektir. Bu kişilerin kredi için kefil ve ipoteğe ihtiyacı yoktur.

Konut kredisi ile mortgage arasında fark var mıdır? bilgi almak için sayfayı ziyaret edin.

Konut Kredisi Çekilirken Hangi Aşamalardan Geçilir?

Konut kredisine başvuran kişiler başvuru sürecinden itibaren belirli aşamalardan geçer. Konut kredisi başvuru sürecinde ön onay, onay, ekspertiz ve tapu alma aşamalarından geçilir. Tüm bu süreç 3 ile 10 iş günü içerisinde sonuca vardırılır.

Konut Kredisi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Konut kredisi çekme sürecinde onay aşamasına gelindiğinde banka kredi çekecek kişiden bazı evraklar talep eder. Bu evraklar bordrolu çalışanlara ve vergi levhalı çalışanlara göre farklılık gösterir. Bordrolu çalışanlardan maaş bordrosu, iş yeri imza sirküleri ve tapu fotokopisi talep edilir. Vergi levhalı çalışanlar için gerekli olan evraklar ise vergi levhası, bilanço gelir tablosu, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve tapu fotokopisidir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir