Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

 

Kredi notunuzu veya diğer bir ismi ile KBB notunuzu bankalar ile olan finansman geçmişinizi tutulduğu kayıtlara verilen isimlerdir. Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle bankalar ile çalışma düzenini sağlamanız gereklidir. Kredi notunuzu düşüren ve yükselten durumları sıralayalım:

Kredi notunuzu düşürmemeniz için dikkat etmeniz gerekenler;

1. Aksamalı olan kredileriniz var ise bunlar bir düzene sokmanız gerekir. Eğer ödemekte güçlük çekiyorsanız banka şubesine giderek vadesi uzatıp taksit tutarlarını düşürebilirsiniz.

2.Kredi kartlarınızı son ödeme tarihini geçirmeyin. Ekstre borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız  asgarisi tutarını ödeyin. Asgari tutarını ödemek kredi notunuzu düşürmez.

3.Kredi kartından yaptığınız harcamaları aylık gelirinize göre taksitlendirin. Çok sayıda kredi kartı kullanmaktansa az sayıda yüksek limitli kredi kartı kullanın. Bu sayede ödemelerinizi takip etmeniz kolaylaşacaktır.

4.Eğer  birkaç bankada kredi talebinizi ret oldu ise daha fazla başvuru yapmayın. Ret olan her başvuru kredi notunuzu düşürecektir.

5.Kredi veya kredi kartlarınızı imkanınız var ise otomatik ödeme talimatı ile ödeyin. Bu sayede unutup geç ödeme riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

6.Adres veya telefon değişikleri yapmadan önce bankalara borcunuz olup olmadığı kontrol edin. Çünkü çok ufak borçlar dahi bankalar size ulaşamadığı için takip(haciz) durumunu kadar gidebilir.

Kredi notum düşük, peki bu durumda ben nasıl kredi kullanacağım diyorsanız; “Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?” yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kredi notunuzu yükseltmek için yapılması gerekenler:

1.Bankalar ile çalışmanız yok ise başlatın. Bir kişinin kredi notunun oluşması için bankalar ile çalışmaları olmalıdır. Bankalar ile çalışması olmayan bir kişiye bankaların çoğunluğu kredi işleminde yardımcı olmaz. Çünkü ödeme düzenini görmez.

2.Kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı verin, kredi kartınız sürekli aktif olacak bu durumda kredi notunuzu yükseltecektir.

3.Eğer ilerde yüksek bir kredi talebiniz olacak ise ufak krediler çekip ödeyebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltecek  ve bankaların size yüksek kredi vermesini kolaylaştıracaktır.

4.Bankalardan yüksek limiti kredileri alabilmek için ufak limitli kredileriniz kapatın. Bankalardaki kredilerinizi her ne kadar  düzenli de ödeseniz, kredi ve kredi kartı borcunuzun fazla olması notunuzu düşürebilir. Kredi notunuzu bankalara ödeme yaptıkça artıyor.

Kredi notunun nasıl hesaplandığı hakkında detaylı bilgi için “Kredi Notu Nasıl Hesaplanır” yazımıza bakabilirsiniz.

Sonuç olarak,

Hesapkurdu finans uzmanlarına göre, bankaların esnaflardan tek farkı daha kurumsal olmalıdır. Ödemeleriniz düzenli ve borcunuz az ise bankalar taleplerinizi her zaman olumlu karşılayacaktır.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment