Kredi Sektöründe Haftanın Özeti (7-14 Nisan )

haftanin-ozeti

1-7 Nisan haftasında kredi ve kredi kartı işlemleriyle ilgili bir çok yenilik ve düzenleme duyrulurken Konutkredisi.com.tr | Blog olarak da faydalanabileceğiniz üç önemli rehber hazırladık. İşte geçen hafta blogda yayınlanan yazılar:

Kredi Geçmişiniz Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi geçmişimiz bankayla olan her işlemimizde karşımıza çıkan bir faktör olarak hayatlarımıza girdi. Türkiye’de  tüketiciler tarafından henüz ne olduğu, nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda tam olarak bilinmese de kredi geçmişinin dikkate alınılması gereken bir unsur olduğunu unutmamak gerek. Peki kredi geçmişinizi bu kadar önemli kılan ne?

BDDK Yeni Yönetmeliğinin İçeriğini Açıkladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, finansal tüketicilerden faiz dışında alınacak ücret, komisyon ve masraflara ilişkin yönetmeliğini açıkladı. Kredi işlemlerinde tüketiciden talep edilen faiz dışındaki ücretlerin kanuna uygun olarak yeniden düzenlenmesini kapsayan yönetmelik aynı zamanda bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar ile de ilgili.

Kiralamanın Dezavantajlarını Avantaja Çevirmek

Her şeyde olduğu gibi kiralama sürecinin de pozitif ve negatif noktaları bulunur. Ev sahibinin sorumluluklarının dahilinde ve dışında olan durumlar bu noktaları her daim etkiler. Dezavantajları avantaja dönüştürebilmek ev sahibinin ilk sorumluluğudur.

Kira sözleşmesinin günümüzde bir senet niteliği taşındığını söyleyecek olursak, ev sahibi ve kiracının yükümlülüklerini biliyor musunuz? Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, “Borçlar Kanununa Göre Ev Sahibi ve Kiracının Yükümlülükleri Nelerdir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Banka Şubesinde Size Ne Soracaklar?

Kredi başvurusunda bulunmak için banka şubesine gittiğinizde bir çok soruyla karşılaşacaksınız. Önceden bu sorular için hazırlık yapmak hem işlemlerinizi hızlandıracak hem de krediye daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kullanmadığınız Hesaplar Başınıza Dert Açabilir

28 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan Tüketici Kanununa ilişkin olarak BDDK’nın yaptığı düzenlemeleri önceki yazılarımızda sizlere aktarmıştık. Bu haberimizde ise kullanmadığınız hesapları yakında ilgilendirecek bir konuyu ele alacağız.

Hediye Kartı Dönemi Bitiyor

BDDK bankaların faiz dışında alacakları ücretleri belirleyen yönetmelik taslağını yayımladı. Yönetmelikte bankaların tüketicilerden hangi kalemler için ücret alabileceği belirlenirken, limiti 5 bin TL’nin altında olan kredi kartları için de azami 25 lira kart ücreti alınabileceği karara bağlandı.

Dövizzedelere Kötü Haber

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB), Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile konut kredisi satan bankalara “Borçları TL cinsinden yapılandırın” tavsiyesini üyelerinin dinlemediği ortaya çıktı. Bankalar yapılandırma için kendilerine başvuran müşterilere olumsuz yanıt veriyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir