Kredili Konut Satışları 2. Çeyrekte %4,3 Arttı

Konutkredisi.com.tr’nin konut satışları istatistiklerini incelediği analiz çalışmasına göre 2013 ikinci çeyreğinde Türkiye genelinde en çok konut satış İstanbul’da yapılırken en az satış Hakkari’de gerçekleşti. %95,6’lık artışla Muş, kredili satışların en hızlı arttığı il oldu.

TÜİK tarafından 26 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanan verilere göre yılın ikinci çeyreğinde 295.010 konut satış sonucu el değiştirdi. İpotekli konut satışları ise %4,3’lük bir artışla 129.818 olarak gerçekleşti. Geçen seneki verilerle karşılaştırıldığında bu sene grafikteki artışın böyle gitmesi durumunda geçtiğimiz yılın değerlerinin yakalanabileceği görülüyor.

İpotekli satışların payı %44

Türkiye genelinde kredili konut satışı sayısı 129.818 olarak gerçekleşti. Bu satışlardaki en büyük payı 30.267 konut ile İstanbul aldı. İstanbul’daki konut satışlarının neredeyse  yarısının kredili konut satışı olması ise büyük şehirlerdeki durumu özetliyor. Büyük şehirlerdeki bu oranlara karşılık kredili konut satış penetrasyonu Doğu bölgelerindeki pek çok ilde daha düşük gerçekleşti. İkinci çeyrekte gerçekleşen konut satışlarının sadece %6’sının kredili olması sebebiyle Bingöl kredili satışın en az gerçekleştiği il oldu. Öte yandan %52,5’lik pay ile Artvin toplam konut satışları içerisinde kredili satış payının en yüksek olduğu il. Muş ise geçen çeyreğe göre %95,6’lık artışla en yüksek büyüme gösteren il durumuna geldi.

Kredili konut satışları 28 ilde ortalamanın üstünde

Çeyrek verilerine göre 28 ilde kredili konut satışları ortalamanın üzerinde bir artış gösterdi. İstanbul, İzmir ve Ankara’da ise kredili satışlar toplam satışların yarısını oluşturdu. Üç büyük şehirde kredili konut satışları aşağıdaki şekilde gerçekleşti:

Şehir

Kredili Konut Satışı

Kredili Satışların Toplama Oranı

İlk Çeyreğe Göre Değişim

İstanbul

30.267

48,7%

+4,4%

Ankara

17.664

48,8%

+1,2%

İzmir

9.488

49,5%

+7,4%

 

3 büyük il dışında bölgelere göre en fazla kredili satışın gerçekleştiği illere bakıldığında, Akdeniz’de Antalya (9.473), Güneydoğu Anadolu’da Gaziantep (2.238), Karadeniz’de Samsun (2.116) ve Doğu Anadolu’da Malatya (1.187) ipi göğüsleyen iller olarak sıralanıyor.

2. çeyrekte en fazla kredili satış Marmara Bölgesin’de gerçekleşirken en az kredili satışın gerçekleştiği bölge yine Doğu Anadolu Bölgesi oldu.

Kredili konut satışlarının payı artacak

Konutkredisi.com.tr kurucu ortağı Onur Tekinturhan, kredili konut satışlarındaki artışın devam etmesini beklediklerini, bu artışlarla birlikte kredi danışmanlık hizmetlerine duyulan ihtiyacın da her geçen gün büyüdüğünü belirtti. Tüketicinin kredi kullanma ihtimalini arttırmak ve en uygun krediye ulaşmak için bankalardan bağımsız çalışan danışmanları tercih ettiğini belirten Tekinturhan, konut kredisi danışmanlık hizmetlerine olan talebin geçen seneye göre 3 kat arttığını ekledi.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir