Kredisi devam eden ev satılabilir mi?

Konut kredisi ülkemizde yaygın olarak kullanılan kredi türlerinden biridir. TÜİK verilerine göre yaklaşık olarak her 3 evden 1’inin konut kredisi kullanılarak alınması, bu kredi türünün ne kadar yaygın olduğunu göstermektedir.

Başını sokacak bir yere sahip olma hayali her kişinin en büyük hayalidir. Bu hayal doğrultusunda kişiler beğendikleri evi satın almak için bankalara konut kredisi için başvurabiliyor. Fakat, konut kredisi ile ev sahibi olduktan sonra bazı şeyler istediğimiz gibi gitmeyebilir. Çeşitli nedenlerden dolayı borcunu ödeyemeyecek hale gelen kişiler evlerini satmak zorunda kalabilirler. Tam bu an’da “kredisi devam eden ev satılabilir mi” sorusuyla karşı karşıya kalınıyor. Bu sorunun cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Konut kredisi kullanacakların bilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir mi?

Evet, kredi ile alınan bir konut satılabilir. Kredi ile satın alınan konutlarda, banka konuta ipotek koyar. İpotek, borcun tamamen ödenmesi durumunda kaldırılır. Bu nedenle ipotekli evin satış biçimleri değişmektedir. Ev üzerindeki ipotek kaldırılır ve satış yapılabilir, tüketici kredisi kullanılarak ipotek kaldırılabilir ya da ipotekli ev borcu ile devredilebilir.

Kredi Borcu Olan Konut Nakit Olarak Nasıl Satılır?

Kredisi devam eden konut satışı nakit olarak yapılacaksa, ilk önce borcun olduğu bankadan evin güncel kredi borcu ve erken ödeme cezasının öğrenilmesi gerekir. Öğrenilen toplam borç evin fiyatından düşürüldükten sonra kalan tutar alıcı tarafından bankaya yatırılır. Bu işlem sırasında bankadan blokeli çek alınır.
Tapuda gerçekleşecek olan ipotekli ev satışı sırasında alıcı bankadan almış olduğu blokeli çeki satıcıya verir. Satıcı, blokeli çekle alacağını bankadan bu sayede tahsil eder. Daha sonrasında satıcı, konut kredisi borcu olunan bankaya toplam kapama tutarını yatırarak ipoteği kaldırmak için yazı alır. Bankada alınan yazı ile tapu üzerindeki ipotek kaldırılmış olunur.

Konut kredisi ne kadar sürede alınabilir öğrenme için ilgili yazıyı inceleyin.

Kredi Borcu Olan Ev, Konut Kredisi ile Nasıl Satılır?

Alıcı, konut kredi borcu bulunan evi, konut kredisi ile satın alacaksa, bankalar arası bir yazışma ile satış işlemi yapılır. Eğer aynı bankadan alıcı kredi alacaksa, işlemler daha kısa sürer.

Alıcının, konut kredisi başvurusu onaylandıktan sonra, eve eksper gönderilerek, raporda evin hangi banka tarafından ipotekli olduğu belirtilir. Kredi başvurusunda bulunulan banka şubesi, kredi ödemesi devam eden banka şubesinden, kredi borcu kapatılması durumunda ipotek kaldırma yazısının verilmesini talep eder. Ayrıca banka şubesi, ipotek kaldırma yazısında, güncel olan kredi kapama tutarının belirtilmesini de talep eder.

Alıcının kredi kullandığı banka yazıyı gönderdikten sonra tapu satış işlemi yapılır. Bu sayede kredi kullanılan banka, tapu üzerinde ikinci derece ipoteği koyar. Tapu satış belgeleri, kredi kullanılacak bankaya iletildikten sonra, yeni konut kredisinin açılışı yapılır.

Açılmış olunan kredi tutarının tamamı, kredi kullanan kişiye verilmez. Bunun yerine satıcının kredi borcu olduğu bankaya, borç tutarı kadar gönderilir. Kalan tutar satıcıya verilir.

Kredi borcunun kapatılmasından sonra, ipotek yazısı banka şubesinden alınarak tapuya verilir. Satıcının kredi kullanmış olduğu banka ipoteği kaldırarak, ikinci derece olan ipotek, yeni banka tarafından birinci derece ipotek yerine geçip satış işlemi tamamlanır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir